Sala Integracji Sensorycznej

Sala integracji sensorycznej została zorganizowana w ramach realizacji projektu przedszkolnego „Rozszerzenie oferty i zwiększenie liczby miejsc ośrodka wychowania przedszkolnego na potrzeby świadczenia usług edukacyjnych w ZPO w Lubieniu Kujawskim” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz  Europejskiego Funduszu Społecznego. Duże wsparcie finansowe na wyposażenie sali otrzymaliśmy z rąk Pana Burmistrza Marka Wilińskiego dzięki hojności Urzędu Miejskiego. Niemniej ważna w urządzaniu i wystroju tej specjalistycznej pracowni była pomoc koleżanek i kolegów z pracy.

Zakupiony sprzęt terapeutyczny, zabawki i pomoce dydaktyczne wpływają pozytywnie na rozwijanie kreatywności dzieci, wspomagają rozwój fizyczny, umysłowy i emocjonalny, wspierają procesy edukacyjne i poznawcze oraz integrację sensoryczną. Różnego rodzaju klocki, układanki, zabawki zręcznościowe przyczyniają się  do poprawy sprawności manualnej oraz zwiększają umiejętności motoryczne dzieci. Należy dodać, że zakupione pomoce terapeutyczne posiadają wymagane atesty.

Program terapii dostosowany jest do potrzeb i możliwości konkretnego dziecka, dlatego zajęcia mają formę indywidualną. Korzystają z niego uczniowie posiadający takie zalecenia z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.

Zajęcia z integracji sensorycznej w ramach projektu

Zajęcia z  integracji sensorycznej w ramach projektu prowadzono od 01.11.2020 r. do 31.06.2021 r.

Zadania wykonywane w ramach grupowych zajęć z integracji sensorycznej wychodziły naprzeciw naturalnym dążeniom dzieci, umożliwiając im zaspokojenie ciekawości świata przy jednoczesnym rozwoju funkcji aparatu sensorycznego.

W trakcie realizacji programu dzieci miały możliwość doświadczać i poznawać świat wielozmysłowo, co przyczyniło się do lepszej rejestracji docierających do nich bodźców zmysłowych.

Podczas wspólnych zabaw i konkurencji znacznie poprawił się rozwój emocjonalny dzieci, łatwiej radziły sobie z nieśmiałością, porażkami i stresem związanym z nadwrażliwością dotykową, ruchową, wzrokową i słuchową.

Wspólna zabawa i wsparcie ze strony nauczyciela pomogły w przełamaniu obaw przed nowymi sytuacjami i zachęciły do aktywności.

Dzięki zajęciom z integracji sensorycznej dzieci poprawiły swoją koordynację wzrokowo – ruchową oraz orientację w schemacie własnego ciała i orientację przestrzenną.

Wszystkie dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach.