Historia

Upamiętnienie powstańca styczniowego

Styczeń to miesiąc nierozerwalnie kojarzący się Polakom z powstaniem styczniowym. Od ubiegłego roku nasza szkolna społeczność opiekuję się grobem powstańca Józefa Nowakowskiego, który pochowany jest na lubieńskim cmentarzu. Z okazji rocznicy powstania uczniowie klas ósmych wraz z Panią Dyrektor Elżbietą Kobus-Jasińską i nauczycielem historii Andrzejem Dominowskim odwiedzili i uprzątnęli grób powstańca oraz zapalili mu znicze.

Uczennica Naszej Szkoły awansowały na etap rejony konkursu o Wielkich Polkach

Wiktoria Zdanowska z klasy 6a i Nadia Szcześniewska z klasy 8b z powodzeniem przeszły przez etap szkolny Wojewódzkiego Interdyscyplinarnego Konkursu o Wielkich Polakach organizowanego w roku szkolnym 2023/2024 przez Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego i będą reprezentowały szkołę na dalszych etapach. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Autor: Andrzej Dominowski

Technologia VR na lekach historii

Uczniowie klas piątych mieli okazję wirtualnie zwiedzić miejsca związane z historią Starożytnej Grecji, dzięki wykorzystaniu technologii VR. Piątoklasiści odwiedzili między innymi Akropol, antyczny stadion i amfiteatr. Wrażenia zmysłowe pozwoliły lepiej zrozumieć ogrom osiągnięć greckiej cywilizacji. 

Uczennice naszej szkoły przeprowadziły zajęcia dla uczniów szkoły średniej

Uczennice Naszej Szkoły odwiedziły Zespół Szkół w Kowalu, by przeprowadzić zajęcia dla uczniów liceum i technikum na temat społeczności żydowskiej. Hania Kopczyńska i Oliwia Olczak posłanki na XXIX Sesję Sejmu Dzieci o Młodzieży opowiedziały o swojej rekrutacji do młodzieżowego parlamentu oraz o projekcie na temat Genowefy Olczak, mieszkanki gminy Lubień Kujawski, która podczas II wojny światowej uratowała siedmioosobową rodzinę żydowską. Przy okazji opowiedziały o historii Żydów w Lubieniu.

Uczennice Naszej Szkoły Posłankami na Sejm Dzieci i Młodzieży

W dniach 31 maja i 1 czerwca 2023 uczennice Naszej Szkoły Hanna Kopczyńska i Oliwia Olczak przebywały w Warszawie, gdzie miały przyjemność uczestniczyć w XXIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jest to projekt organizowany pod nadzorem Kancelarii Sejmu i Instytutu Pamięci Narodowej. Skierowany jest do osób chcących pogłębiać swoje zainteresowania dotyczące parlamentaryzmu.
 

Zajęcia i prace na zapomnianych cmentarzach naszej gminy

W jednym z ostatnich dni roku szkolnego grupa uczniów z klas siódmych uczestniczyła w wyjątkowej lekcji historii. Uczniowie udali się na zapomniane cmentarze znajdujące się na terenie naszej gminy, gdzie mieli okazję dokonać drobnych prac konserwatorskich oraz porządkowych. Zajęcia prowadzili dla nich Pani Justyna Marcinkowska z Instytut Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu i Pan Michał Wiśniewski ze Stowarzyszenia Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw.
 

Wyjazd studyjny do Muzeum Auschwitz-Birkenau

Zainteresowani uczniowie klas ósmych mieli okazję skorzystać z projektu organizowanego przez Centrum Edukacji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i za darmo zwiedzić wraz z przewodnikiemz oraz wziąć udział w warsztatach dotyczycących materialnych pamiątek po więźniach obozu.  

Sukesy naszych uczennic w Konkursie wiedzy o prawie

Uczennice Naszej Szkoły po raz pierwszy wzięły udział w ogólnopolskim, trzyetapowym Konkursie Wiedzy o Prawie organizowanym przez Krajową Izbę Radców Prawnych. Wszystkie dziewczęta świetnie poradziły sobie na etapie szkolnym i awansowały na etap okręgowy. Z drugim etapem, odbywającym się na żywo na platformie Zoom najlepiej poradziła sobie Julia Szarwas. Etap ten wymagał znajomości i właściwej interpretacji przepisów prawnych i rozwiązywania kazusów. 
 

Spotkanie z potomkami lubieńskich Żydów

Przedstawiciele Naszej Szkoły brali udział w spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Lubieniu Kujawskim z potomkami Żydów z Kujaw, zwiedzającymi centralną Polskę w ramach programu organizacji Association of Descendants of Jewish Central Poland. Goście, mieszkańcy USA, Wielkiej Brytanii i Izraela zostali powitani przez Burmistrza i przedstawicieli Rady Miejskiej oraz Centrum Kultury. Spotkanie przebiegało w niezwykle serdecznej atmosferze.
 

Julia Szarwas na etapie rejonowym konkursu o wielkich Polakach

Julia Szarwas z klasy 7b z powodzeniem przeszła przez etap szkolny konkursu Wojewódzkiego Interdyscyplinarnego Konkursu o Wielkich Polakach organizowanego w roku szkolnym 2022/2023 przez Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego i reprezentowała naszą szkołe na etapie rejonowym tegoż konkursu

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa

Cztery zespoły uczniowskie z naszej szkoły biorą udział ogólnopolskim projekcie edukacyjnym 21. edycji Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej. Młodzi inwestorzy robią to z powodzeniem i nowy rok mogą zaczynać w dobrych nastrojach. Spośród czterech zespołów trzy są na tak zwanym plusie. Udało się to osiągnąć mniejszości zespołów. (około 2000 z ponad 6000).  Bardzo długo w ścisłej czołówce rankingu szkół podstawowych i województwa kujawsko-pomorskiego utrzymywał się zespół Polska Partia Krajowa w składzie Maria Gontarek, Julia Kwiatkowska, Amelia Spychalska i Barbara Zaborowska. 

Wycieczka klas 5b i 7b do Brześcia Kujawskiego

W dniu 3 października 2022 klasy 5b i 7b miały okazję świętować dzień chłopaka w Brześciu Kujawskim. Odwiedziliśmy Centrum Kultury i Historii Wahadło.  Dzień zaczęliśmy od multimedialnej wystawy "Wahadło Czasu". Wystawa przy pomocy nowoczesnych technologii pozwoliła uczniom na przeniesienie się w czasie,gdyż każda ekspozycja w inny sposób pozwała doświadczać przeszłości od czasów prehistorycznych, po współczesności. Uczniowie mogli odkopywać znaleziska w piasku,

Czytaj więcej o: Wycieczka klas 5b i 7b do Brześcia Kujawskiego

Spacer historyczny i kino w naszej szkole

W dniu 25 września 2022 roku Nasza Szkoła była punktem startu i metą spaceru historycznego trasą małego miasta przez wieki. Zaplanował i przeprowadził go nauczyciel historii Andrzej Dominowski. Uczestnicy spaceru mieli możliwość odwiedzić najważniejsze miejsca dla historii miasteczka i posłuchać opowieści na ich temat. Odwiedziliśmy między innymi młyn, starą szkołę, kościół, dwór oraz dom garncarza przy okazji poznając przeszłość Lubienia. Zakończenie i podsumowanie spaceru odbyło się w szkolnej Izbie Pamięci, która wywarła wrażenie na odwiedzających.  

Wystawa banknoty PRL

W dniu 10 czerwca 2022 uczniowie na lekcjach historii finalizowali realizowane przez siebie projekty edukacyjne.  Odbiorcami byli uczniowie ich klas oraz wszystkie zainteresowane osoby.   Zofia Mila i Alicja Michalak opracowały opisy banknotów z czasów PRL, w których zawarła informację o dacie jego emisji, przedstawionych postaciach i motywach historycznych. Wystawę banknotów dziewczęta połączył z wystawą przedmiotów z czasów PRL. Wytworzone materiały zostaną wykorzystane podczas nauczania historii najnowszej oraz podstaw ekonomii na lekcjach WoS. 

Wystawa o czasach PRL

W dniu 10 czerwca 2022 uczniowie na lekcjach historii finalizowali realizowane przez siebie projekty edukacyjne.  Odbiorcami byli uczniowie ich klas oraz wszystkie zainteresowane osoby.  Jakub Nowicki z klasy 8b przygotował wystawę pamiątek z czasów PRL. W bogatych zbiorach, które udostępnił swojej klasie i gościom znalazły się kultowe przedmioty codziennego użytku. Największe zainteresowanie wywołały komputer Commodore 64, magnetofon szpulowy i maszynka do mielenia mięsa.  

Prezentacja kroniki klasy 6b

W dniu 10 czerwca 2022 uczniowie na lekcjach historii finalizowali realizowane przez siebie projekty edukacyjne.  Odbiorcami byli uczniowie ich klas oraz wszystkie zainteresowane osoby.   Wiktoria Piotrowska z klasy 6b zaprezentowała opracowywaną przez siebie kronikę swojej klasy. Wszystkie ważne wydarzenia zostały bardzo ładnie opisane i udokumentowane fotograficznie. Kronika ma być kontynuowana w kolejnych latach i będzie bezcenną pamiątką.  

Warsztaty genealogiczne

W dniu 10 czerwca 2022 uczniowie na lekcjach historii finalizowali realizowane przez siebie projekty edukacyjne.  Odbiorcami byli uczniowie ich klas oraz wszystkie zainteresowane osoby.    Uczennice klasy 6b Nadia Szcześniewska i Gabriela Jędrusiak zrealizowały dla swojej klasy profesjonalne warsztaty genealogiczne. Przygotowały wprowadzenie w formie dialogu na temat znaczenia i sensu genealogii, przedstawiły porównując je do gry. 

Uczennice naszej szkoły w roli posłanek na sejm RP

W dniach 31 maja i 1 czerwca 2022 uczennice Naszej Szkoły Katarzyna Adamczyk i Julia Marciniak przebywały w Warszawie, gdzie miały przyjemność uczestniczyć w XXVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jest to projekt organizowany pod nadzorem Kancelarii Sejmu i Instytutu Pamięci Narodowej. Skierowany jest do osób chcących pogłębiać swoje zainteresowanie dotyczące parlamentaryzmu.    

 

Historyczny spacer po Lubieniu Kujawskim

W dniu 13  maja 2022 uczniowie klasy 8a mieli okazję zrealizować Voucher na spacer historyczny z p. Andrzejem Dominowskim wylicytowany podczas koncertu charytatywnego na rzecz uczennicy Naszej Szkoły Nikoli. Voucher wylicytowała mama Michała Olczaka i przekazała go na rzecz klasy, do której uczęszcza jej syn. Uczniowie zrealizowali go w wybranym przez siebie terminie, a do udziału w spacerze zaprosili uczniów z oddziału przygotowawczego z Ukrainy.  

Wędrowna Wystawa w Naszej Szkole

W ramach współpracy między Izbą Pamięci i Fundacji AriAri do naszej szkoły przybyła niezwykła wystawa. Przywiozła je do nas współpracują z naszą placówką od dłuższego czasu p. Justyna Marcinkowska. Nasze szkolne muzeum zostało zauważone i zakwalifikowało się do Wędrownej Wystawy jako jedno z sześciu małych muzeów naszego regionu. Informacje o nim na dwumetrowym banerze były już eksponowane w wielu miejscowościach i instytucjach naszego regionu.  Aktywny udział w rozkładaniu ekspozycji brały uczennice Naszej Szkoły.

Film "Ostatni garncarz na Kujawach"

Nauczyciele ZPO i jednocześnie opiekunowie Izby Pamięci Małgorzata Szymańska i Andrzej Dominowski wzięli udział w realizacji filmu “Ostatni garncarz na Kujawach”. Film jest "wędrowną wystawą" - opowieścią o Stanisławie Stępowskim znakomitym, niepowtarzalnym garncarzu z Lubienia Kujawskiego, wywodzącym się z rodu garncarzy kujawskich i wspomnieniem o zanikającym rzemiośle garncarskim na Kujawach.

W szkolnej izbie pamięci powstaje film

Nasza szkolna Izba Pamięci włączyła się w program realizowany przez Fundację Ari Ari - Wędrowny Uniwersytet Etnograficzny. Program ten to regularne i długofalowe działania animacyjne, edukacyjne i badawcze. W ramach których odbywają się prezentacje, wystawy, warsztatów, plenerów, a także przygotowywanie filmów dokumentalnych, publikacji.
 

Uczennice naszej szkoły zostaną posłankami na Sejm Dzieci i Młodzieży

Uczennice Naszej Szkoły  Alicja Mieszkalska i Adrianna Rucińska  zostały laureatkami konkursu organizowanego przez Kancelarie Sejmu w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Instytutem Pamięci Narodowej. Dziewczęta włożyły wielkie zaangażowanie w realizacje konkursowego projektu i dzięki temu  uzyskały tytuł laureata oraz prawo udziału w Sejmie Dzieci i Młodzieży. Niestety w tym roku z powodu pandemii tradycyjne obrady nie będą mogły się odbyć. Serdeczne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów. 

 

Andrzej Dominowski

Sara Krygier finalistką Konkursu Wiedzy o Wielkich Polakach!

Uczennica Sara Krygier reprezentuje Naszą Szkołę w Interdyscyplinarnym Konkursie Wiedzy o Wielkich Polakach.  Uczennica świetnie poradziłą sobie na etapach szkolnym i rejonowym. W dniu 6 maja rozwiązywała zadania na etapie wojewódzkim.

 

Program artystyczny z okazji Dnia Patrona

Z okazji 100. rocznicy urodzin Patrona Szkoły Podstawowej w Lubieniu Kujawskim - Janka Bytnara "Rudego" nasi harcerze i uczniowie przygotowali specjalny program artystyczny opracowany przez p. Iwonę Banasiak, p. Andrzeja Dominowskiego i p. Marię Giełdzińską. Pomocą służyły także panie: Anna Latowska, Małgorzata Szymańska, Eliza Zaborowska, Beta Myszkowska. 

Uczennice naszej szkoły na etapie rejonowym konkursu

Trzy dziewczęta z klas ośmych zakwalifikowały się na etap rejonowy w Wojewózkim Interdysplinarnym Konkursie Wiedzy o Wielkich Polakach orgaznizowanym przez Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku. Sara Krygier, Adrianna Rucińska i Weronika Skowrońska z powodzeniem przeszły etap szkolny i będą reprezentować naszą szkołę na etapie rejonowym konkursu. 

Autor posta: Andrzej Dominowski

 

III miejsce naszych uczniów w ogólnopolskim konkursie "Wiem jak w banku"

Dziś otrzymaliśmy bardzo dobrą wiadomość! Uczniowie naszej szkoły osiągnęli sukces w ogólnopolskim konkursie i zdobyli atrakcyjne nagrody. W czasie pandemii i zdalnego nauczania młodzież, która uczęszczała na kółko historyczne, pod opieką p. Andrzeja Dominowskiego wzięła udział w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Prasową we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim “Rola i zadania Narodowego Banku Polskiego” Do sprawy podeszli niekonwencjonalnie, gdyż skupili się na przekazie historycznym, który jest upowszechniany przez banknoty emitowane przez NBP. 

Zdalne nauczanie historii

Materiały z historii i wiedzy o społeczeństwie w klasach  uczonych  przez p. Andrzeja Dominowskiego, znajdują się na otwartych dla wszystkich przestrzeniach dyskowych aplikacji Google Drive. W celu przejrzenia treści, wystarczy kliknąć w link właściwej klasy i następnie otworzyć folder z wybraną przez siebie lekcją. 

Warsztaty w Szkolnej Izbie Pamięci dla gości z Kłóbki

W dniu 15 stycznia 2020 naszą szkołę odwiedziły przedszkolaki i dzieci z oddziału zerowego ze Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Kłóbce wraz z wychowawczyniami. Celem wizyty była Szkolna Izba Pamięci, w której warsztaty historyczne przeprowadził p. Andrzej Dominowski. 

Wystawa o zabytkach regionu

W naszej szkole przy kąciku patrona stanęła wystawa: „Dworce, fabryki, uzdrowiska. Historie polsko-rosyjskie 2019”, która jest podsumowaniem projektu mającego upowszechniać miejsca lokalnego rozwoju gospodarczego i ich historii z XIX w. i I poł. XX w. Została ona przygotowana przez Fundacje Ari Ari, lecz znaczny wkład w wystawę mają uczniowie naszej szkoły, którzy wraz z opiekunem p. Andrzejem Dominowskim uczestniczyli w dokumentowaniu trzech z prezentowanych obiektów. Szczególne zainteresowanie powinna budzić plansza dotycząca młyna w Lubieniu Kujawskim. 

 

Kontakt

ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W LUBIENIU KUJAWSKIM
87-840, Lubień Kujawski
ul. Szkolna 15
 
sekretariat
tel. 054 2843 148
fax 054 2843 043
 
adres email: