Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. Biblioteka

Biblioteka

Misie Czytalisie w naszej bibliotece

Słońce, chmury, deszcz, wiatr i barwne liściaste dywany... aura sprzyjająca czytaniu książek. Może dlatego październik to Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Szczególnymi gośćmi w naszej bibliotece były cztery Misie Czytalisie i uczniowie klas drugich i trzecich, którzy podjęli czytelnicze wyzwanie: ,,Poczytaj Misiowi". Będą zabierać Worek Skarbów do domu i czytać Misiowi, a następnie wpisywać się do jego pamiętnika. Dzieci polubiły Misie i obiecały, że spełnią jego prośbę. Dobrej zabawy

13 grudnia - Dzień Księgarza. Święto z tradycją

„(…) ten, kto umie znaleźć książce czytelnika, a czytelnikowi książkę, nie jest zwykłym księgarzem. Jest czarodziejem.”

Jorge Molist „Obiecaj mi, że będziesz wolny”

Od międzywojnia księgarze obchodzą swoje święto 13 grudnia. Czasy, w których po prostu sprzedawali książki odchodzą do lamusa. Księgarz jest dziś coraz częściej osobą pomagającą wybrać książki, organizatorem wydarzeń, a księgarnia kawiarnią, klubem i małym centrum kultury.

Zaskakujące zwyczaje świąteczne z całego świata

Chociaż święta Bożego Narodzenia związane są bezpośrednio z chrześcijaństwem, wiele zwyczajów wywodzi się z tradycji poszczególnych krajów i znacząco różni się między sobą. Polscy katolicy wkładają sianko pod obrus, spożywają dwanaście bezmięsnych potraw i o północy idą na pasterkę, jednak już nasi najbliżsi sąsiedzi spędzają ten czas nieco inaczej. Dziesięć najciekawszych, zaskakujących świątecznych zwyczajów świata.

Henryk Sienkiewicz – 106. rocznica śmierci

Polski prozaik. Laureat Nagrody Nobla 1905. Jeden z najpopularniejszych pisarzy XX w.

Wywodził się ze zubożałej rodziny ziemiańskiej. Od 1855 przebywał w Warszawie, tu uczęszczał do gimnazjum, w latach 1866-1869 studiował prawo w Szkole Głównej i na rosyjskim Uniwersytecie Warszawskim, następnie do 1871 nauki filologiczne; studia porzucił, nie zdając końcowych egzaminów.

Konkurs „Moja ulubiona postać literacka”.

W październiku w związku z obchodami „Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych” zaproszono uczniów klas I-III do udziału w konkursie „Moja ulubiona postać literacka”. Na konkurs wpłynęło 13 prac. Wystawa prac zbiegła się z obchodzonym 5 listopada  Dniem Postaci z Bajek.

Ze względu na niepowtarzalny charakter prac, różnorodność wykorzystanych technik i materiałów, pomysłowość wykonania, zmieniona została formuła konkursu. Wszystkie prace zasługują na wyróżnienie, a ich autorzy nagrodzeni zostali pamiątkowym dyplomem i książką.

Astrid Lindgren – 115. rocznica urodzin

Szwedzka autorka literatury dziecięcej. Urodzona w rodzinie zamożnego chłopa, Samuela Augusta Ericssona i Hanny z domu Jonsson, dorastała w gospodarstwie Näs na skraju Vimmerby w Smalandii, razem z trójką rodzeństwa i rodzicami. Była drugim w kolejności dzieckiem. Naukę szkolną rozpoczęła w wieku 7 lat; gdy miała 13 lat, jedno z jej wypracowań ukazało się w „Gazecie Wimmerby”. W wieku 16 lat zdała egzamin końcowy w gimnazjum z celująca oceną ze szwedzkiego. Rok później zaproponowano jej pracę w „Gazecie Wimmerby”; była korektorką i pisała krótkie notki i reportaże. Astrid wyjechała do Sztokholmu, gdzie zapisała się na kursy stenografii i maszynopisania przy szkole handlowej Bar-Lock; ukończyła je wiosną 1927 roku.

Książki warte polecenia!!!

Przyjaciele na śmierć i życie - Andrew Norriss

Niełatwo być nastolatkiem. Jeszcze trudniej – gdy wszyscy w szkole uważają cię za dziwaka. Wszystko jednak może się zmienić, gdy spotka się osobę, przy której można być całkowicie sobą. Dla której nie jest się niewidzialnym…

Francis i Jessica przez długi czas czuli się niewidzialni i samotni, każde z innego powodu. Ich przypadkowe spotkanie na szkolnym boisku zapoczątkuje zaskakujący ciąg zdarzeń, który wywróci codzienność do góry nogami. Razem z Andi i Rolandem stworzą nierozłączną paczkę, a także podejmą się rozwiązania zagadki: jak umarła Jessica i dlaczego jej duch nadal kręci się wśród żywych?

To wzruszająca, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieść o przygodach grupy nastolatków i przyjaźni sprawiającej, że chce się żyć!

 

Książki warte polecenia!!!

Młodość, ach ta młodość...(recenzja książki „Młodość. Wyznania nastolatków”

Absolutne arcydzieło. (…) W trakcie lektury bardzo dobrze widać, jak autorka weszła w świat młodych ludzi, których zaufanie zapewne musiała długo zdobywać, bo przecież rzadko który nastolatek dopuszcza do siebie osoby dorosłe. Natomiast efekt tych spotkań, rozmów i aktywnego słuchania widać na każdej stronie.

Książki warte polecenia!!!

Książka "Pasztety, do boju!" opowiada o trzech dziewczynach - Mireille, Astrid i Hakimie. Bohaterki są w różnym wieku, wyznają inne religie, mają inne spojrzenie na świat, nigdy ze sobą nie rozmawiały. Co połączyło ich losy? Zostały wskazane w szkolnym głosowaniu jako najbrzydsze dziewczyny w szkole i otrzymały tytuły Złotego, Srebrnego i Brązowego Paszteta. Okrutne? Jak najbardziej ale takie właśnie bywa życie, zwłaszcza gdy jest się nastolatką, której uroda odbiega nieco od ogólnie przyjętego kanonu piękna.

Szkolny konkurs czytelniczo-plastyczny dla klas I-III „Moja ulubiona postać literacka ”

W związku z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, który obchodzimy w październiku,  biblioteka  ZPO zaprasza do udziału w konkursie na wykonanie figurki ulubionej postaci książkowej (praca przestrzenna) .

Organizator: Biblioteka Zespołu Placówek Oświatowych

Uczestnicy: Konkurs skierowany jest do uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej

Szkolny konkurs czytelniczo – plastyczny dla klas IV-VIII „Książki warte polecenia”

W związku z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, który obchodzimy w październiku,  biblioteka  ZPO zaprasza do udziału w konkursie na plakat „Książki warte polecenia” .

Organizator: Biblioteka Zespołu Placówek Oświatowych

Uczestnicy: Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej

Wisława Szymborska – 26. rocznica przyznania Literackiej Nagrody Nobla

 10 grudnia 1996 roku, Wisława Szymborska - poetka, felietonistka i tłumaczka, mistrzyni lakoniczności i subtelnego humoru - odebrała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Została wyróżniona "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

3 października 1996 roku Szwedzka Akademia przyznała jej literacką Nagrodę Nobla. Wisława Szymborska dowiedziała się o wyróżnieniu w Zakopanem, gdzie wypoczywała w Willi Literatów Astoria.

Po otrzymaniu literackiego Nobla Wisława Szymborska podkreślała, że wyróżnienie jest uhonorowaniem nie tylko jej twórczości, ale całej polskiej poezji.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w ZPO

Głośne czytanie jest niepowtarzalną okazją do budowania więzi między uczniami, jak i daje okazję do wspólnego spędzenia czasu. Wszystkim uczestnikom tegorocznej akcji czytelniczej w naszej szkole serdecznie dziękujemy i zachęcamy do jak najczęstszego czytania w domowym zaciszu z najbliższymi, korzystając z księgozbioru naszej biblioteki.

W załączeniu fotorelacja z obchodów Dnia Głośnego Czytania zorganizowanych przez Panią Martę Fudałę.

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Święto to ma w naszym kraju 21-letnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r.

Nadrzędnym celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Hugh Lofting – 75. rocznica śmierci

Hugh Lofting to brytyjski pisarz, autor głównie literatury dziecięcej. Światową sławę zdobył jako twórca cyklu książek o doktorze Dolittle opiekującym się zwierzętami i rozumiejącym ich mowę. Urodził się 14 stycznia 1886 r. w Meidenhead, w Wielkiej Brytanii. Tam też spędził dzieciństwo, natomiast drugą jego ojczyzną były Stany Zjednoczone, do których się przeniósł jako osiemnastolatek.

Julian Tuwim – 128. rocznica urodzin

Julian Tuwim był to autor wielu wspaniałych, błyskotliwych i wesołych wierszy dla dzieci. „Lokomotywa”, „Pan Hilary”, „Ptasie radio” czy „Słoń Trąbalski”, to tytuły wierszy, które najbardziej kojarzą nam się z tym poetą. I nic w tym dziwnego. Bowiem w każdym niemal domu znajduje się książka z tymi wierszami a ich wesołe i niezapomniane rymy większości z nas wielokrotnie przywracały dobry humor i wesoły nastrój.
Julian Tuwim to towarzysz dzieciństwa wielu pokoleń, które z równym zachwytem i radością słuchały lub czytały jego wiersze.
Mało kto jednak wie, że życie Juliana Tuwima wcale nie miało charakteru i barwy jego wesołych wierszy. Osobiste koleje losu poety pełne były różnego rodzaju przeszkód, kłopotów i trosk.

Stanisław Lem – 101. rocznica urodzin

Stanisław Lem urodził się we Lwowie w rodzinie cenionego lekarza Samuela Lema. Podobno przyszedł na świat 13 września, lecz przesądni rodzice sprawili, by wpisano mu do metryki datę 12 września. Jest nie tylko najpopularniejszym na świecie polskim pisarzem, ale także najczęściej wydawanym. Jego utwory przetłumaczono na ponad czterdzieści języków, a łączny nakład jego książek przekroczył trzydzieści milionów egzemplarzy. Stanisław Lem to klasyk światowej literatury fantastyczno-naukowej. O takich jak on wybrańcach mówi się: pisarz kultowy.

DZIEŃ MARZYCIELA - 8 WRZEŚNIA

Dzień Marzyciela obchodzimy od 2001 roku z inicjatywy Sławomira Rybki – Dyżurnego Marzyciela Kraju, założyciela Polskiego Portalu Marzeń, dzięki któremu udało się spełnić wiele marzeń. Data święta została wyznaczona na 8 września.

Może nam wszystkim uda się wpisać w obchody tego dnia. Ponieważ wypożyczanie książek z biblioteki szkolnej jest chwilowo niemożliwe proponuję by każdy uczeń przyniósł do szkoły jedną książkę ze swoich zbiorów. Taką, którą już przeczytał, bądź już z niej „wyrósł” i chętnie przekaże ją by mogła służyć innym czytelnikom. Książka powinna być w dobrym stanie technicznym, czysta, o tematyce przeznaczonej dla dzieci lub młodzieży. Tym niewielkim gestem możemy spełnić marzenia uczniów, którzy chętnie czytają książki.

Z góry dziękuję wszystkim, którzy zechcą przyłączyć się do akcji. Książki proszę przynosić do pokoju nauczycielskiego.

Krystyna Ziemińska

Konkurs „Moja książka”

Odbyło się podsumowanie konkursu „Moja książka”. Zadaniem uczniów było samodzielne wykonanie własnej książki zawierającej najważniejsze elementy budowy książki. Prace oddane na konkurs świadczą o dużej inwencji twórczej i pomysłowości autorów. Każda książka jest jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna z uwagi na treść, formę czy też materiał z jakiego została wykonana. Przy ocenie prac pod uwagę brane były przede wszystkim kryteria zawarte w regulaminie. W kategorii klas 1-3 pierwsze miejsce zajęły prace Szymona Fudały i Katarzyny Myszkowskiej, wyróżnienia otrzymały prace Adama Grochulskiego i Mai Kaczmarek uczniów klasy IA. W kategorii klas 4-8 pierwsze miejsce zajęły prace Hanny Kopczyńskiej z klasy 7A i Łukasza Lewandowskiego z klasy 4C, drugie miejsce praca Wiktorii Zdanowskiej z klasy 4A trzecie miejsce dla pracy Zuzanny Kusowskiej z klasy 4C.

Bardzo dziękuję wychowawcom klas oraz nauczycielom języka polskiego za współpracę i pomoc w organizacji konkursu.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

 

Konkurs na najciekawiej samodzielnie wykonaną książkę

W związku z Dniem Książek Dla Dzieci (2.04) i Dniem Książki i Praw Autorskich (23.04) biblioteka ZPO zaprasza do udziału w konkursie na najciekawiej samodzielnie wykonaną książkę. W załączeniu przesyłam szczegóły i regulamin. Zapraszam wszystkich chętnych uczniów do udziału w konkursie.

Rozwiąż krzyżówkę

W związku z 200. rocznicą śmierci autora hymnu narodowego Józefa Wybickiego, który został wybrany jednym z patronów roku 2022,  proponuję chwilę pożytecznego relaksu  i zapraszam do rozwiązania krzyżówki. (plik w załączeniu)

 

 

 

Józef Wybicki – 200. rocznica śmierci

Józef Rufin Wybicki herbu Rogala urodził się 29 września 1747 roku w Będominie, w rodzinie średniozamożnej szlachty kaszubskiej. Ojciec Józefa, Piotr Wybicki, właściciel Będomina, Będominka oraz części Lubania i Mściszewic był sądowym ziemskim mirachowskim. Matka Konstancja z Lniskich, córka sędziego ziemskiego mirachowskiego Jana Lniskiego herbu Ostoja. Józef miał liczne rodzeństwo, jego starszy brat został księdzem, cztery z siedmiu sióstr wstąpiły do zakonu. Pierwsze nauki pobierał u swojego stryja Franciszka, który był proboszczem w pobliskich Skarszewach.

Konkurs literacki „Hans Christian Andersen i jego baśnie”

W marcu 2022 roku odbył się konkurs literacki dla uczniów klas trzecich „Hans Christian Andersen i jego baśnie”

Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 roku przez PEN Club. Jego celem jest promowanie literatury, oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Przy okazji święta organizowane są spotkania autorskie oraz wieczory literackie.

Walentynki w bibliotece

Przy okazji Walentynek w bibliotece szkolnej zorganizowana została wystawka książek, których bohaterami są znane pary literackie. Uczniowie wypożyczający książki mogli wylosować WALENTYNKĘ  z sentencją związaną z miłością.  Uczniowie klas I-III pod opieką Pani Katarzyny Stawickiej przygotowali Walentynki dla biblioteki. Uczniowie klas IV- VIII mogli wziąć udział w konkursie i połączyć pary z tytułami utworów literackich, z których pochodzą. Dziękuję wszystkim za udział we wspólnej zabawie.

 

Miłość niejedno ma imię, a ta do książek nie zawiedzie… nie zdradzi…. nie oszuka….

WALENTYNKI

 

Z okazji Walentynek proponuję zabawę w połączenie znanych par literackich z tytułami utworów, których są bohaterami. Osoby, które chcą wziąć udział w zabawie mogą przesłać odpowiedzi łącząc cyfry arabskie z rzymskimi np. 1/XVIII przez pocztę w dzienniku elektronicznym. (plik z wybranymi parami i tytułami utworów w załączniku).

Oczywiście są to tylko niektóre ze znanych par. Bo gdzie jest Piękna i Bestia lub Kopciuszek i Książę. Może wspólnie stworzymy listę par znanych z literatury. Proszę przysyłajcie swoje propozycje, może Ania i Gilbert, może bohaterowie Waszej ulubionej książki, którą chcecie polecić innym. Spróbujmy ułożyć możliwie najdłuższą listę par znanych ze stron książek. Czekam na wasze odpowiedzi konkursowe i propozycje innych par literackich przesyłane przez dziennik elektroniczny. Krystyna Ziemińska

Władysław Broniewski – 60. rocznica śmierci

Władysław Broniewski był polskim poetą oraz żołnierzem walczącym w szeregach Legionów Polskich. Twórca ten pozostawił po sobie wspaniałą spuściznę w postaci zróżnicowanych tematycznie, silnie nacechowanych emocjonalnie utworów, zebranych m.in. w takich tomach poetyckich jak „Dymy nad miastem”, „Wierszem przez życie” i „Troska i pieśń”. W swojej twórczości Broniewski wykorzystywał elementy własnej biografii, a także swoje przekonania polityczne, ale w dorobku polskiego poety nie zabrakło również erotyków oraz sentymentalnych, nastrojowych wierszy skupionych na pięknie krajobrazu.

Wisława Szymborska – 10. Rocznica śmierci

Wisława Szymborska była jedną z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich poetek oraz laureatką literackiej Nagrody Nobla. Swoje nieco ironiczne spojrzenie na świat, a także uważne i trafne obserwacje otaczającej rzeczywistości, nierzadko z pewnym przymrużeniem oka prezentowała w utworach zamieszczonych na kartach takich tomów poetyckich jak chociażby „Ludzie na moście” oraz „Chwila”.

Alan Alexander Milne – 66. rocznica śmierci

Alan Alexander Milne był wywodzącym się z Wielkiej Brytanii pisarzem, który w historii światowej literatury zapisał się jako autor wspaniałych opowieści umiejscowionych w Stumilowym Lesie, których głównym bohaterem jest sympatyczny pluszowy miś, Kubuś Puchatek. Postać ta pojawia się w kilku zbiorach opowiadań i poezji, w tym w „Kubusiu Puchatku” oraz „Chatce Puchatka”.

Nowe lektury I-III

„Psie Troski… czyli o wielkiej przyjaźni na dwa serca i cztery łapy” - Tom Justyniarski

To świetna współczesna nowela, która uczy jak kochać zwierzęta. To historia przyjaźni chłopca i psa, która poruszy nawet najtwardsze serce. Ta książka to wzruszenie, prawdziwe emocje i życiowa prawda.

Pies ze schroniska, pomimo swojej traumy i choroby sierocej okazuje się najlepszym przyjacielem człowieka. Ta więź psa z dzieckiem jest piękną przyjaźnią na lata, o jakiej marzy chyba każdy. Trzeba jednak dołożyć starań, aby tak się stało. Początki jednak nie zawsze są różowe. „Psie troski…” to nowela edukacyjna dla dzieci i straszych.

„Psie troski…” uczą wrażliwości, opiekuńczości i odpowiedzialności. To świetna lektura z zaskakującymi wątkami, mądrymi myślami, a nawet cytatami.

Źródło: https://psietroski.pl/

Kontakt

ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W LUBIENIU KUJAWSKIM
87-840, Lubień Kujawski
ul. Szkolna 15
 
sekretariat
tel. 054 2843 148
fax 054 2843 043
 
adres email: