Autorzy szkolnych lektur – Maria Krüger

Maria Krüger była poczytną polską pisarką, która tworzyła głównie z myślą o dzieciach i młodzieży. W jej literackim dorobku można znaleźć takie pozycje, jak choćby znajdująca się w kanonie lektur dla szkoły podstawowej „Karolcia” oraz zabawna powieść dla nastolatków „Godzina pąsowej róży”.

Maria Krüger przyszła na świat 6 września 1904 roku w Warszawie jako córka publicysty i pisarza, Edmunda Krügera. Była absolwentką Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studiowała polonistykę i prawo, ukończyła także stołeczną Akademię Nauk Politycznych. Jeszcze jako studentka pracowała w wydawnictwach „Nasza Księgarnia” oraz „Trzaska, Evert, Michalski”.
Literacko debiutowała w wieku dwudziestu czterech lat. Wówczas, w 1928 roku, tekst jej autorstwa po raz pierwszy ukazał się na łamach czasopisma dla dzieci „Płomyczek”. Później publikowała także w innych pismach: „Płomyku”, „Świerszczyku”, „Poranku”, „Dziatwie” i „Słonku”. Równolegle pisała też dla czytelników dorosłych w „Wieczorze Warszawy”, a jej felietony i opowiadania ukazywały się na łamach „Prosto z mostu”.
W czasie II wojny światowej i okupacji niemieckiej Krüger współpracowała z konspiracyjną demokratyczną grupą „Epoka”. Pracowała też w stołówce pracowniczej Komunalnej Kasy Oszczędności m.st. Warszawy. W 1944 roku walczyła w powstaniu warszawskim.
Po zakończeniu wojny Maria Krüger została zatrudniona najpierw w Ministerstwie Kultury i Sztuki, a następnie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Później, do 1948 roku, przebywała w stolicy Szwajcarii, gdzie pracowała w polskim konsulacie. Gdy powróciła do kraju, w Rabce prowadziła teatr lalek.
Na początku lat pięćdziesiątych pisarka była związana z Polskim Radiem, gdzie odpowiadała za audycje kierowane do kobiet. Później przez kilka lat współpracowała także z Telewizją Polską – była pomysłodawczynią „Misia z okienka”, do którego pisała również treści.
W 1959 roku po raz pierwszy ukazała się w druku jej najbardziej znana książka, „Karolcia”. Jest to opowieść o ośmioletniej dziewczynce, której wpada w ręce spełniający życzenia niebieski koralik. Publikacja ta była tak popularna, że doczekała się tłumaczeń na kilka języków obcych. Od wielu lat znajduje się także w spisie lektur dla pierwszych klas szkoły podstawowej. W 1970 roku pisarka wydała kontynuację przygód Karolci w książce „Witaj, Karolciu!” W 2008 roku na podstawie „Karolci” nakręcono film fabularny.
Drugą pod względem popularności książką autorstwa Marii Krüger jest ta napisana dla nieco starszego czytelnika – „Godzina pąsowej róży”. W tej powieści z 1960 roku kilkunastoletnia Anda w magiczny sposób przenosi się w czasie i trafia do pensji dla panien w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Na jej podstawie w 1963 roku nakręcono film pod tym samym tytułem, który został nagrodzony Złotym Lwem na XV Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji.
Wśród innych tytułów autorstwa Marii Krüger znajdują się także „Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć!”, „Szkoła narzeczonych” oraz „Po prostu Lucynka P.”
Maria Krüger została w 1978 roku uhonorowana nagrodą Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości. Pisarka zmarła 13 sierpnia 1999 roku w Warszawie.

Żródło: https://merlin.pl/a/maria-kruger/

Przetestuj swoją wiedzę:

https://testzlektury.pl/test/run/23/karolcia/

Kontakt

ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W LUBIENIU KUJAWSKIM
87-840, Lubień Kujawski
ul. Szkolna 15
 
sekretariat
tel. 054 2843 148
fax 054 2843 043
 
adres email: