X Światowy Dzień tabliczki Mnożenia

2 października 2020 roku nasza szkoła włączyła się w obchody  X Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki.

Musimy pamiętać, że przedmiot ten towarzyszy nam przez całe życie , w każdej chwili: kiedy patrzymy na zegarek, wstukujemy numer telefonu, liczymy kieszonkowe. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia.
Akcja ŚDTM jest wielkim szkolnym wydarzeniem. Najpierw są przygotowania, podczas których dzieci przypominają sobie tabliczkę mnożenia. W tym roku ze względu na zagrożenia epidemiologiczne wszelakie konkursy, zabawy, gry oraz prezentacje odbywały się w klasach.
Uczniowie podczas lekcji rozwiązywali zadania i łamigłówki  związane z tabliczką mnożenia, starsze klasy poznały biografię Wacława Sierpińskiego. Wacław Sierpiński to wielki matematyk i patriota, słynny uczony i wielki Polak, który swym  talentem i pracowitością podbił świat.

Obok bohaterki dnia Tabliczki Mnożenia  zbudowaliśmy  Piramidę Sierpińskiego składająca się z 1024 czworościanów foremnych.Piramida Sierpińskiego to fraktal będący przestrzenną wersją trójkąta związanego z nazwiskiem tego wybitnego polskiego matematyka. Punktem wyjścia do tworzenia trójkąta Wacława Sierpińskiego jest trójkąt równoboczny.

Chcąc podkreślić ważność tego święta w tym roku organizatorzy zaproponowali , aby panie i dziewczyny ubrały się w długie, kolorowe suknie, zaś panowie i chłopcy założyli krawaty.

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji .
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w obchody oraz uświetnili te dzień odświętnym ubraniem.

Nauczyciele matematyki