"Zaraź się czytaniem"

W tej niespodziewanej i trudnej dla nas wszystkich sytuacji proponuję zabawę „zaraź się czytaniem”. Poniżej znajdziecie kilka propozycji działań.*

1. Każdy z nas ma ulubioną książkę, którą chciałby polecić innym. Zabierzcie kolegów w świat Wam bliski, podzielcie się swoimi fascynacjami. Zaprojektujcie okładkę książki, którą chcielibyście rekomendować, ale niech to będzie Wasza okładka. Musi się na niej znaleźć nazwisko autora, tytuł oraz elementy, które zachęcą do jej przeczytania… fragment tekstu, rysunek, krótka recenzja a może niedokończone zdanie lub zagadka. Wszystko zależy od waszej inwencji twórczej. Wasze okładki sporządzone dowolną techniką w formacie nie większym niż A-4 (kartka z bloku) będą umieszczane na szkolnej stronie http://zpolubien.szkolnastrona.pl/ w zakładce „BIBLIOTEKA” oczywiście pod warunkiem, że prześlecie je na mój adres kzieminska@o2.pl . Dzięki Wam stworzymy listę książek godnych polecenia. Najlepsze propozycje będą nagrodzone, choć najlepszą nagrodą jest możliwość zaproszenia znajomych do świata fantazji.
  2. Przez cały rok szkolny badany jest stan czytelnictwa uczniów, tworzone rankingi klas, których uczniowie przeczytali najwięcej książek, wybierani najlepsi czytelnicy. Przeznaczcie część czasu wolnego, oczywiście jak już uporacie się z zajęciami obowiązkowymi, na czytanie książek. Dostęp do książek ułatwią wam różnego rodzaju portale wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „e-booki online” lub „e-booki za darmo” i pojawią się linki do wielu stron, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Poza tym wiem, że macie bogate biblioteczki domowe. Po przeczytanej lekturze przyślijcie do mnie krótką informację dotyczącą książki. Nazwisko autora, tytuł i krótką informację czy książka Wam się podobała, czy zachęcilibyście do jej przeczytania lub nie i dlaczego. Wasze opinie również będą zamieszczone na stronie a fakt przeczytania odnotowany na karcie czytelnika.
  3. Codziennie przesyłać Wam będę zadania, quizy, zagadki do rozwiązania związane z lekturami, autorami, językiem polskim, historią książki, pisma i wieloma innymi dziedzinami oczywiście w ramach wspólnej zabawy dla chętnych. Za każde rozwiązane zadanie przyznany będzie jeden punkt bez względu na stopień trudności. Wygra ten kto zdobędzie najwięcej punktów.
  4. Kolejna zabawa to dokończenie rozpoczętej historii. Będziecie mogli puścić wodze fantazji dopisać zakończenie historyjki, której początek Wam prześlę, Jedyna trudność w tym zadaniu będzie polegała na tym, że w zakończeniu będzie trzeba użyć konkretnych słów, które będą dołączone do tekstu.
  5. Ostatnie wyzwanie dla chętnych. Zaproponujcie inną formę wspólnej aktywności związanej z książkami, może to być konkurs, recenzja, komiks, projekt na exlibris, lub może konkurs na napisanie utworu literackiego na zadany temat. Może wydamy wasze prace? Oczekuję propozycji.

Na początek to tyle propozycji. Zapraszam wszystkich do wspólnej zabawy.

*Jeżeli w tekście znajdują się wyrazy, których znaczenia nie rozumiecie zapraszam do skorzystania ze słownika języka polskiego, wyrazów obcych itp.