Relacja naszych posłanek z Sejmu Dzieci i Młodzieży

W dniach 31 maja i 1 czerwca miałyśmy przyjemność uczestniczyć w XXV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jest to projekt organizowany pod nadzorem Kancelarii Sejmu i Instytutu Pamięci Narodowej. Skierowany jest do osób chcących pogłębieać swoje zainteresowanie dotyczące parlamantaryzmu.  W tym roku tematem sesji byli “Posłowie II RP. ICh losy i działalność w czasie II wojny światowej i okupacji"

31 maja 2019 roku wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy Warszawę. Odwiedziliśmy miejsca związane z polską historią i parlamentaryzmem. Największe wrażenie wywarły na nas Pomnik Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki oraz Zamek Królewski. Był to dla nas zaszczyt przebywać tam gdzie dawniej mieszkały ważne osobistości.

Dzień Dziecka byłysmy wyróżnione tym, że mogłyśmy zasiąść w ławach poselskich i móc uczestniczyć w obradach Sejmu. Na kilka godzin wcieliłyśmy się w rolę posłów. Słuchaliśmy wypowiedzi ważnych osób dla naszego kraju oraz naszych rówieśników.  Głosowaliśmy nad poprawkami do ustawy dotyczącej popularyzowania historii wśród młodzieży. Byłyśmy zaskoczone, że w rzeczywistości sala posiedzeń nie jest tak duża jak wydaje się w telewizji. Naszym zdaniem projekt był wart poświęconego czasu i z chęcią wzięlibyśmy udział w tej uroczystość raz jeszcze.

Wiktoria Barańska i Justyna Jastrzębska