Obchody stulecia odzyskania praw miejskich przez Lubień Kujawski

W dniu 4 lutego 2019 nasza szkolna społeczność wzięła udział w obchodach stulecia odzyskania praw miejskich przez Lubień Kujawski. W ramach tego dnia odbyło się spotkanie w Izbie Pamięci, dla klas III Szkoły Podstawowej, podczas którego Pan Andrzej Dominowski omówił dzieje miasta, obrazowane eksponatami i fotografiami znajdującymi się w Naszym Szkolnym Muzeum. Trzecioklasiści wykazali się ogromną wiedzą i zainteresowaniem tematem swojej małej ojczyzny. Przygotowali wyklejane herby naszego miasta oraz gazetkę tematyczną. Tego samego dnia odbyła się lekcja otwarta, w ramach kółka historycznego, w której udział brali uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Od razu po zajęciach odbył się sprawdzian, w ramach którego uczestnicy spotkania rozwiązywali test w aplikacji quzziz, dotyczący tematyki spotkania. Wychowawcy klas, świetlicy i opiekun biblioteki otrzymali prezentację, która została wykorzystana podczas zajęć. W obchody jubileuszu włączyli się członkowie Zespołu Patriotycznego oraz nauczyciele historii.

Równo sto lat temu t.j. 4 lutego 1919 roku ukazał się dekret Naczelnika Państwa o samorządzie miejskim, który 150 miejscowościom z okupowanego przez państwa centralne podczas I wojny światowej nadawał prawa miejskie. Tym samym ponownie LUBIEŃ KUJAWSKI stał się miastem, co wpłynęło na wzrost jego znaczenia w regionie. Podstawą prawną dla tego aktu było zniesienie postanowień ukazu carskiego z 1869 roku pozbawiającego "naszą małą ojczyznę" oraz 34 innych miejscowości dawnego Królestwa Polskiego praw miejskich, jako jedna z represji za udział w powstaniu styczniowym.

Pod linkiem można zagrać w quiz dotyczący ostanich stu lat dziejów naszego miasta: https://join.quizizz.com  kod gry:  947577

W pliku do pobrania prezentacja: