Szkolna Internetowa Gra Giełdowa 2023/2024

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa
22 edycja SIGG to największy projekt edukacyjny, który w praktyczny, ale i bezpieczny sposób uczy inwestowania na giełdzie. Zadaniem uczestników jest wnikliwa analiza notowań spółek giełdowych, podejmowanie decyzji i pomnażanie otrzymanego kapitału. Zespoły otrzymują wirtualne 20 tysięcy złotych, które mogą inwestować w akcje i ETFy notowane na naszej giełdzie.
Gra jest bardzo realistyczna gracze mogą kupować akcje tylko, wtedy, gdy w rzeczywistości ktoś je oferuje na prawdziwej giełdzie. Za każdą transakcję trzeba zapłacić prowizję. Największym utrudnieniem był jednak fakt, że wiele ważnych zwrotów akcji toczyło się podczas lekcji i trudno było błyskawicznie reagować na gwałtowne wzrosty i spadki.
Łączna pula nagród wynosi 100 000 zł! W zeszłorocznej edycji dwa zespoły uczennic z klasy 8b odniosły sukces. W tym roku w grze wzięło udział aż 5 zespołów. Przyjęły one odmienne strategie, lecz doświadczenie płynące z udziału w zeszłorocznej edycji pozwoliło, by w tym roku dziewczęta z zespołu Inwestorzy Przyszłości oraz Bad Maduski osiągały najlepsze wyniki. Trzecie miejsce zajął kolejny zespół z klasy 8b, czyli Teletubbies, którzy grając ostrożnie przez cały czas utrzymywali się na granicy rentowności.
W tym roku giełda zachowywała się inaczej niż rok wcześniej. Grudzień to czas gwałtownych wzrostów, zaś styczeń to czas korekty, który negatywnie odbijał się na budżetach naszych zespołów. Do ostatniego dnia gry Bad Maduski miały bardzo dobry wynik finansowy i miejsce w czołówce rankingu, lecz ryzykowane inwestycje sprawiły, że ostatecznie najlepszy wynik ze szkoły osiągnął zespół Inwestorzy Przyszłości, który przez cały czas, grał na niewysokim poziomie inwestycji kapitału.
Wszystkie zespoły uzyskały kwalifikacje, do drugiego etapu, gdzie inwestować będzie można wyłącznie w kontrakty terminowe na zakup akcji.
Ostateczne wyniki:
Inwestorzy Przyszłości (144. miejsce w Polsce w kategorii szkół podstawowych) - Wiktoria Gościniak, Katarzyna Skibińska i Julia Szarwas)
Bad Maduski ( 216. miejsce w Polsce w kategorii szkół podstawowych) - Gabriela Jędrusiak, Michalina Kierzkowska, Alicja Sławińska, Nadia Szcześniewska)
Teletubbies ( 315. miejsce w Polsce w kategorii szkół podstawowych) Olivia Kaniewska, Adam Mila, Wiktoria Piotrowska)
Spółka z o.o. (Hubert Gaza, Julia Jóźwiak, Adam Mikołajewski)
Atomówki (Maciej Jęsiek, Szymon Piotrowski)