Szkolny Dzień Matematyki 2022

W środę 16 marca 2022 roku obchodziliśmy Dzień Matematyki pod hasłem "Matematyka to jakiś kosmos". Możliwości nauk matematycznych mają ogromne znaczenie dla nowych  wyzwań  w dziedzinach takich jak sztuczna inteligencja, zmiany klimatyczne, energetyka. Matematyka obecna jest wszędzie w nauce i technologii, w wielu dziedzinach którymi się zajmujemy: muzyce, sztuce, grach  strategicznych, smaftfonach.  Obchodząc Międzynarodowy Dzień Matematyki nie można zapomnieć o liczbie Pi. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.  Liczba π to stała matematyczna, która ma zastosowanie w wielu działach matematyki i fizyki. Pojawia się w geometrii  we wzorach na pole koła i objętość kuli, stożka, walca. Definiowana jest jako stosunek obwodu koła do długości średnicy.

Matematyka zwana królową nauk nie musi kojarzyć się tylko z trudnymi obliczeniami. Dobrą metodą by polubić matematykę są różnego rodzaju turnieje, łamigłówki, które nie tylko ćwiczą umysł, uczą logicznego myślenia ale są fajną rozrywką. Dlatego też w naszej szkole odbyły  się  turnieje i konkursy. Uczniowie klas szóstych przygotowali inscenizacje pod tytułem "Kłótnia liczb" i liczba pi w literaturze.  Biblioteka szkolna również włączyła się w obchody Dnia Matematyki , zorganizowano wystawkę książek tematycznie związanych z królową nauk. Celem wystawki była popularyzacja książek zawierających zadania matematyczne, ciekawostki, zabawy logiczne i zaprezentowanie uczniom różnorodnego oblicza matematyki.

W tym dniu szkoła została udekorowana , wszędzie można było dostrzec królowa nauk - matematykę. Dużym zainteresowaniem cieszył sie kącik " Matematyka to jakiś kosmos" zorganizowany przez  uczniów klas I-III pod kierunkiem pani Katarzyny Stawickiej. Można było podziwiać ciekawe prace wykonane przez uczniów. Wiele emocji  dostarczył łańcuch rozwinięcia liczby Pi , który został utworzony z 300 miejsc po przecinku. Jego łączna długość wyniosła 149,7 m. Dziękujemy wszystkim za współpracę w realizacji naszego przedsięwzięcia.

Turniej  "Mistrz Rachunków"

Dzień Matematyki został stworzony po to, by dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazanie innej strony tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość. Z okazji Święta matematyki odbył się dwuetapowy  turniej matematyczny "Mistrz Rachunków", którego  celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów matematyką i przygotowanie ich do samodzielnych działań.  Pytania dotyczyły  zagadnień z zakresu matematyki ze szkoły podstawowej, Zawodnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale i szybkością odpowiedzi. Wzięło w nim udział 20 uczniów z klas 6 -8, z czego 4 uczniów zakwalifikowało się do  etapu finałowego. Turniej cieszył sie dużym zainteresowaniem, dostarczył uczniom wielu pozytywnych emocji        oraz rozbudził ducha rywalizacji.

Mistrzem rachunków został uczeń klasy 6a Adam Mikołajewski, II miejsce zdobył uczeń klas 7b Mateusz Grzelak, zaś III miejsce przypadło uczennicy klasy 6b Nadii Szczęśniewskiej.

Po raz pierwszy w naszej szkole odbył się konkurs „Speedcubing – sztuka szybkiego układania KOSTKI RUBIKA”. Wzięło w nim udział 11 uczniów. Wynalazca kostki Ernő Rubik za pierwszym razem układał kostkę przez miesiąc. Nasi uczniowie zrobili to zdecydowanie szybciej ;) Mistrzem okazał się Patryk Dominikowski z klasy 7a, któremu zajęło to 29 sekund. Duże zainteresowanie uczniów i nauczycieli również, wzbudziła wystawa tylko 30 ;) różnego rodzaju kostek (z kolekcji własnej).

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy na przyszły rok.

Organizatorzy: Zespół nauczycieli matematyki, P. Katarzyna Stawicka