Alan Alexander Milne – 66. rocznica śmierci

Alan Alexander Milne był wywodzącym się z Wielkiej Brytanii pisarzem, który w historii światowej literatury zapisał się jako autor wspaniałych opowieści umiejscowionych w Stumilowym Lesie, których głównym bohaterem jest sympatyczny pluszowy miś, Kubuś Puchatek. Postać ta pojawia się w kilku zbiorach opowiadań i poezji, w tym w „Kubusiu Puchatku” oraz „Chatce Puchatka”.

Alan Alexander Milne przyszedł na świat 18 stycznia 1882 roku w Kilburn w północno-zachodniej części Londynu. Po ukończeniu prywatnej szkoły Westminster School udał się na stypendium do Cambridge, gdzie w Trinity College, należącym do tamtejszego uniwersytetu, w 1903 roku ukończył studia w zakresie matematyki. W czasach studenckich redagował pismo „Granta”, w którym również publikowane były jego artykuły. Jego twórczość z tego czasu zainteresowała redakcję humorystycznego czasopisma „Punch”, która wkrótce zaprosiła Milne’a do współpracy.
Podczas I wojny światowej Alan Alexander Milne wstąpił do armii brytyjskiej. Służył w piechocie, a następnie, po przebyciu ciężkiej choroby, został przeniesiony do oddziału zajmującego się łącznością. Powrócił do kraju po tym, jak został ranny w bitwie po Sommą w 1916 roku. Po krótkiej służbie w wywiadzie opuścił wojsko, zachowując stopień porucznika. Podczas II wojny światowej należał do Home Guard – formacji złożonej z wolontariuszy, mającej za zadanie wspomaganie wojska w obronie kraju.
W 1913 roku, a więc jeszcze przed wojną, Milne poślubił Dorothy de Sélincourt. W 1920 roku urodził się  ich jedyny syn, Christopher Robin. Rodzina osiedliła się w East Sussex.
Do narodzin syna Milne tworzył głównie sztuki teatralnie, ale napisał także powieści detektywistyczne. Później jednak zmienił znacząco kierunek swojej działalności literackiej i skupił się na młodym czytelniku – a w szczególności na swoim własnym dziecku. W 1924 roku opublikowano jego zbiór wierszy dla dzieci zatytułowany „Kiedy byliśmy bardzo młodzi”. Po raz pierwszy pojawiła się w nim postać pluszowego misia, który miała stać się Kubusiem Puchatkiem. Trzy lata później ukazał się kolejny zbiór, „Mamy już sześć lat”.
Dwie najbardziej znane książki Milne’a ukazały się w 1926 i 1928 roku. W „Kubusiu Puchatku” i „Chatce Puchatka” młody czytelnik poznaje chłopca o imieniu Krzyś (którego pierwowzorem był Christopher Robin). Podczas jego przygód towarzyszą mu pluszowe zabawki, których wizerunki zostały oparte na prawdziwych zabawkach należących do Christophera. Są wśród nich tytułowy miś Kubuś, a także Prosiaczek, Kłapouchy, Kangurzyca z Maleństwem oraz Tygrys. Pluszaki te można wciąż oglądać na wystawie w jednym z budynków należących do publicznej biblioteki w Nowym Jorku.
Mimo że sam autor nie był zadowolony z faktu, że największą sławę przyniosły mu właśnie te książki, które napisał dla dzieci, postać Kubusia Puchatka wpisała się na stałe do kanonu światowej literatury. Opowieści te zostały przeniesione na ekrany za sprawą wytwórni filmów animowany Walta Disneya – po raz pierwszy w 1966 roku.
Alan Alexander Milne zmarł 31 stycznia 1956 roku w Hartfield w hrabstwie Sussex w wieku 74 lat.

Źródło: https://merlin.pl/a/alan-alexander-milne/