Dwusetna rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida

W Zespole Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim z okazji przypadających w 2021 roku 200 rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida uczniowie klas: 8a i 8b na lekcji języka polskiego poznali sylwetkę tego wielkiego polskiego poety. Szczególnie zwrócili uwagę na jego emigracyjny los i ogromną tęsknotę za ojczyzną ukazaną w utworze „Moja piosnka II”.

Zrozumieli, jak ważne dla poety było poszanowanie natury, tradycji przodków oraz takie wartości jak: pracowitość, uczciwość i szlachetność. Ponadto interpretacja utworu stała się okazją dla uczniów do podzielenia się pozytywnymi skojarzeniami związanymi z Polską. Ta ważna lekcja została uwieńczona przygotowaniem przez uczniów, w oparciu o rozważania podmiotu lirycznego w wierszu „Moja piosnka II”, plakatów promujących Polskę i polskość. Dodatkowo chętni uczniowie nagrali wokalną interpretację takich utworów poety jak: „W Weronie”, „Aerumnarum Plenus”, „Mój ostatni sonet” i „Coś ty Atenom zrobił Sokratesie”.

Autor: Agnieszka Szychulska.