POWIATOWE MISTRZOSTWA UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

W dniu 21 maja 2019 roku w Parku w Śmiłowicach odbyły się IV POWIATOWE MISTRZOSTWA UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ młodzieżowych zespołów ratowniczych. Organizatorem imprezy był Uczniowski Klub Sportowy „MAT” działający przy Społecznej Branżowej Szkole I Stopnia w Choceniu. Współorganizatorem mistrzostw była firma „FANTOMAN” pana Łukasza Bińkowskiego. Natomiast finansowego wsparcia udzieliło Starostwo Powiatowe we Włocławku.

Adresatami mistrzostw byli uczniowie szkół podstawowych z powiatu włocławskiego. Ostatecznie do wspólnej rywalizacji zgłosiło się 10 zespołów z ośmiu szkół podstawowych (uczniowie klas ósmych i oddziałów gimnazjalnych): Gimnazjum w Choceniu, SP w Choceniu, SP w Lubrańcu, SP w Sarnowie, SP 19 we Włocławku, SP w Kowalu,SP w Śmiłowicach, SP w Wilkowicach, SP w Lubieniu Kujawski oraz Gimnazjum w Lubieniu Kujawskim.

Celem ogólnym Mistrzostw było wzmocnienie procesu edukacji młodzieży poprzez podniesienie poziomu wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa i wykształcenie nawyków ich przestrzegania.

Zadaniem młodzieżowych zespołów ratowniczych było zaprezentowanie swojej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej podczas pozorowanych sytuacji urazów osób fizycznych. Każdy zespół, składał się z trzech ratowników w tym jednego kierownika, który rozdzielał na miejscu wypadku zadania poszczególnym członkom zespołu.

Nad poprawnością wykonywanych czynności praktycznych czuwali wykwalifikowani ratownicy medyczni oraz ratownicy KPP. Po zakończonych zmaganiach praktycznych, wszyscy uczestnicy mistrzostw mieli możliwość wspólnej integracji podczas pieczenia kiełbasek przy ognisku.

Uczestnicy IV Edycji Mistrzostw Pierwszej Pomocy walczyli o miano najlepszej szkoły w powiecie włocławskim. O wygranej decydowała większa liczba zdobytych punktów podczas 9 konkurencji praktycznych oraz testu pisemnego. Maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosiła 100 punktów.

Podsumowania i odczytania końcowych klasyfikacji dokonał prezes UKS „MAT” w Choceniu – pana Marcin Kędzierski, który jednoznacznie stwierdził, iż poziom zawodów był wysoki i bardzo wyrównany. Wszystkie drużyny starały się zaprezentować swoją wiedzę w jak najlepszy sposób.

Wszyscy zawodnicy mistrzostw zostali nagrodzeni pamiątkowymi, podręcznymi apteczkami pierwszej pomocy, dyplomami oraz symbolicznymi pucharami. Dodatkowo trzy najlepsze zespoły zostały uhonorowane symbolicznymi medalami. Najlepsza drużyna dostała główną nagrodę, jaką była wyposażona, torba pierwszej pomocy.

Naszą placówkę reprezentowali:

Szkoła Podstawowa:

Małgorzata Jaskólska

Patrycja Gwiazdowicz

Mateusz Kaniewski

Gimnazjum:

• Mateusz Gałązkiewicz

• Wojciech Korbeń

• Adrian Michalski

Pomimo, iż uczestniczyliśmy po raz pierwszy w takim konkursie udało nam się osiągnąć 5 (Gimnazjum) i 8 (Szkoła Podstawowa) miejsce.