MOWA DZIECKA 5-6 LETNIEGO

GRUPA „MISIE” „ŻABKI” „PSZCZÓŁKI” „SÓWKI”

"Mowa nie pojawia się w jednej chwili. Nie jest królikiem wyskakującym z kapelusza, ale długą historią o króliku, jeszcze zanim ujrzymy końcówki jego uszu na brzegu cylindra…" [M. Rybka]

To okres „swoistej mowy dziecięcej”, który trwa do siódmego roku życia. To właśnie do tej pory dziecko musi opanować prawidłową wymowę wszystkich głosek, swobodnie budować wypowiedzi i dialogi, uczyć się, mieć bardzo bogaty zasób słownictwa. W piątym roku życia pojawią się w jego wymowie głoski przedniojęzykowo – dziąsłowe: [sz], [rz], [cz], [dż]. Aby móc poprawnie je wymawiać, pionizacja szerokiego języka musi być już dobrze utrwalona. Sześciolatek używa metafor oraz utartych form grzecznościowych. Powinien prawidłowo wymawiać wszystkie głoski. Wisienką torcie będzie głoska [r].