29 KWIETNIA – KALENDARIUM

29 IV 1980 Zmarł ALFRED HITCHCOCK (ur. 13 VIII 1889), brytyjski reżyser  i producent filmowy, pionier suspensu i thrillera psychologicznego, uznawany za jednego z najbardziej wpływowych twórców filmowych w historii kina, autor m.in. filmów 39 kroków, Starsza pani znika, Ptaki. 40. rocznica śmierci

29 IV MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA

Międzynarodowy Dzień Tańca (ang. International Dance Day, World Dance Day) – święto ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ang. International Theatre Institute, ITI) będącego pod auspicjami UNESCO (ITI-UNESCO). Dzień obchodów 29 kwietnia wybrano na pamiątkę chrztu francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges'a Noverre'a. Z okazji święta każdego roku inny artysta związany z tańcem przygotowuje orędzie do jego miłośników. Orędzia pisali m.in. Katherine Dunham, Maurice Béjart, Mahmound Reda, Kazuo Ohno i Robert Joffrey.

Autorem tegorocznego przesłania jest Lemi Ponifasio (ur. w 1964 roku), samoański tancerz i choreograf. W 1995 roku założył w Auckland (Nowa Zelandia) międzynarodowy zespół tańca współczesnego MAU, w którym tworzy wizyjny i dynamiczny teatr ruchu.

KARAKIA

(Modlitwa)

dotknij kosmosu

tam w źródle naszej boskości