Uczennice naszej szkoły przeprowadziły zajęcia dla uczniów szkoły średniej

Uczennice Naszej Szkoły odwiedziły Zespół Szkół w Kowalu, by przeprowadzić zajęcia dla uczniów liceum i technikum na temat społeczności żydowskiej. Hania Kopczyńska i Oliwia Olczak posłanki na XXIX Sesję Sejmu Dzieci o Młodzieży opowiedziały o swojej rekrutacji do młodzieżowego parlamentu oraz o projekcie na temat Genowefy Olczak, mieszkanki gminy Lubień Kujawski, która podczas II wojny światowej uratowała siedmioosobową rodzinę żydowską. Przy okazji opowiedziały o historii Żydów w Lubieniu.
Drugie wystąpienie dotyczyło dziejów społeczności żydowskiej w Kowalu i Włocławku, o czym opowiadała Julia Kwiatkowska, z klasy 8a bazując na materiałach opracowanych przy okazji projektu "Pamięć dla Przyszłości" realizowanych przez Zespół Szkół Samochodowych we Włocławku.
Po zajęciach odwiedziliśmy wspólnie z częścią uczniów tablice poświęconą pamięci kowalskich Żydów. Dziewczęta
świetnie poradziły sobie z tremą. Utrzymywały uwagę starszych kolegów i zaciekawiły ich poruszaną tematyką.

Andrzej Dominowski