Uczennice Naszej Szkoły Posłankami na Sejm Dzieci i Młodzieży

W dniach 31 maja i 1 czerwca 2023 uczennice Naszej Szkoły Hanna Kopczyńska i Oliwia Olczak przebywały w Warszawie, gdzie miały przyjemność uczestniczyć w XXIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jest to projekt organizowany pod nadzorem Kancelarii Sejmu i Instytutu Pamięci Narodowej. Skierowany jest do osób chcących pogłębiać swoje zainteresowania dotyczące parlamentaryzmu.

We wtorek roku wraz z przewodnikiem zwiedzały Warszawę. Odwiedzały miejsca związane z dziejami warszawskiego getta.
Dzień Dziecka dziewczęta spędziły gmachu Sejmu RP gdzie zasiadając w ławach poselskich uczestniczyły w obradach. Na kilka godzin wcieliły się w rolę posłów. Słuchały wypowiedzi ważnych osób dla naszego kraju oraz swoich rówieśników. Głosowały nad poprawkami do ustawy dotyczącej popularyzowania poruszanej w tym roku tematyki.

Sejm Dzieci i Młodzieży jest projektem edukacyjnym realizowanym przez Kancelarię Sejmu od 1994 roku we współpracy z innymi instytucjami. Celem projektu jest kształtowanie postaw obywatelskich wśród młodzieży, upowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania polskiego Sejmu i zasad procesu legislacyjnego, a także aktywizacja młodych ludzi na rzecz ich środowisk lokalnych.
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów w wieku od 13 do 18 lat, którzy podejmą się wykonania zadania rekrutacyjnego w dwuosobowych zespołach. Każda kolejna edycja Sejmu Dzieci i Młodzieży cieszy się niezwykłą popularnością wśród młodych ludzi. Należy jednak pamiętać, że SDiM jest corocznym wydarzeniem z osobnym tematem dedykowanym na dany rok oraz stanowi pewną, zamkniętą całość.
Uczestnicy wyłonieni zostają w drodze konkursu, określonego regulaminem, na podstawie zrealizowanego zadania rekrutacyjnego. 460 laureatów projektu bierze udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca, w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Poprzedza je posiedzenie komisji, podczas którego autorzy najwyżej ocenionych prac przygotowują projekt uchwały.
Autor: Andrzej Dominowski