Zajęcia i prace na zapomnianych cmentarzach naszej gminy

W jednym z ostatnich dni roku szkolnego grupa uczniów z klas siódmych uczestniczyła w wyjątkowej lekcji historii. Uczniowie udali się na zapomniane cmentarze znajdujące się na terenie naszej gminy, gdzie mieli okazję dokonać drobnych prac konserwatorskich oraz porządkowych. Zajęcia prowadzili dla nich Pani Justyna Marcinkowska z Instytut Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu i Pan Michał Wiśniewski ze Stowarzyszenia Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw.
 
Uczniowie odwiedzili cmentarz I wojny światowej w Dziankowie, który został przez Nas oczyszczony i uporządkowany. Udało nam się odnaleźć fragmenty nagrobków, które poskładaliśmy w całość.
Następnie odwiedziliśmy cmentarz ewangelicki w miejscowości Bagno, gdzie mieszkało wielu ludzi pochodzenia niemieckiego. Byli to ludzi ściągnięci tam, przez właścicieli majątku Gagowy. Była to na tyle liczna społeczność, że mieli własną szkołę, której uczył ewangelicki duchowny. W XX wieku wyjechali lub zasymilowali się z miejscową ludnością.
Ostatnim cmentarzem był cmentarz olęderski w Golskiej Hucie, gdzie chowani byli przybysze z Niderlandów sprowadzani tu jako wolni gospodarze słynący z umiejętności osuszania podmokłych terenów. Na tym cmentarzu udało nam się odnaleźć i oczyścić kilka nagrobków.
Dziękujemy Fundacji Ari Ari za zorganizowanie wyjazdu i za poczęstunek oraz Pani Annie Sawickiej za wsparcie naszych działań. Największe podziękowania należą się młodzieży, która z wielkim zaangażowaniem podjęła się powierzonych zadań i tym samym, być może ocaliła przed zapomnieniem materialne ślady ludności zamieszkującej te tereny. Dla większości z Nas było to zaskoczenie, że tak różnorodne wspólnoty narodowe i religijne zamieszkiwały teren naszej gminy.
 
Autor: Andrzej Dominowski

Kontakt

ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W LUBIENIU KUJAWSKIM
87-840, Lubień Kujawski
ul. Szkolna 15
 
sekretariat
tel. 054 2843 148
fax 054 2843 043
 
adres email: