Wyjazd studyjny do Muzeum Auschwitz-Birkenau

Zainteresowani uczniowie klas ósmych mieli okazję skorzystać z projektu organizowanego przez Centrum Edukacji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i za darmo zwiedzić wraz z przewodnikiemz oraz wziąć udział w warsztatach dotyczycących materialnych pamiątek po więźniach obozu.  

Wyjazd do Muzeum Auschwitz-Birkenau była dla naszej klasy ósmej jednym z najważniejszych i najbardziej poruszających doświadczeń. Zdawaliśmy sobie sprawę, że to nie będzie typowe muzeum, które zwiedzaliśmy wcześniej. Już na wstępie czuliśmy, że ta podróż będzie głęboko wpływać na naszą wrażliwość i postrzeganie historii. Było to niezwykle poruszającym doświadczeniem. Grupa uczniów była przygotowana na to, że zwiedzanie tego miejsca nie będzie typową turystyczną atrakcją. Już na początku podróży wszyscy czuli, że to wyjątkowe miejsce będzie miało głęboki wpływ na ich spojrzenie na historię. 

Po dotarciu na miejsce, atmosfera muzeum natychmiast wzbudziła mieszane uczucia. Przewodnik wziął na siebie rolę oprowadzania grupy po obozie Auschwitz I, gdzie eksponowane były przerażające artefakty. Uczniowie zobaczyli stosy przedmiotów osobistych, takich jak buty, ubrania, walizki i włosy, które zostały odebrane więźniom. Na ścianach wisiały fotografie więźniów, które przybliżyły uczniom ich historię i dramat, jakiego doświadczyli. 

Kolejnym etapem było zwiedzanie Auschwitz II-Birkenau, gdzie atmosfera stała się jeszcze bardziej przygnębiająca. Podczas spaceru po terenie obozu, grupa dostrzegła ruiny komór gazowych i krematoriów, które były miejscem mordów na masową skalę. Szczególne wrażenie wywołało wnętrze dziecięcego baraku, w którym przetrzymywane były dzieci oddzielone od swoich rodziców. 

 Nasi uczniowie słuchali uważnie przewodnika, który nie tylko przekazywał fakty historyczne, ale także dzielił się osobistymi historiami ofiar. Zadawali mnóstwo pytań i na koniec otrzymali pochwałę, za dociekliwość i właściwą postawę.  Na koniec Nasza grupa wzięła udział w warsztatach, które miały na celu zapoznanie z historią więźniów obozu, w oparciu o przedmioty należące do nich.  

 Opiekunami wyjazdu były Panie Marta Fudała i Agnieszka Krzyżyńska. Pomysłodawcą i organizatorem wyjazdu był Pan Andrzej Dominowski.  

Kontakt

ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W LUBIENIU KUJAWSKIM
87-840, Lubień Kujawski
ul. Szkolna 15
 
sekretariat
tel. 054 2843 148
fax 054 2843 043
 
adres email: