Spotkanie z potomkami lubieńskich Żydów

Przedstawiciele Naszej Szkoły brali udział w spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Lubieniu Kujawskim z potomkami Żydów z Kujaw, zwiedzającymi centralną Polskę w ramach programu organizacji Association of Descendants of Jewish Central Poland. Goście, mieszkańcy USA, Wielkiej Brytanii i Izraela zostali powitani przez Burmistrza i przedstawicieli Rady Miejskiej oraz Centrum Kultury. Spotkanie przebiegało w niezwykle serdecznej atmosferze.

Ważną rolę w spotkaniu odegrały uczennice Hanna Kopczyńska, Oliwia Olczak (wspierane przez Basię Zaborowską), które po angielsku zaprezentowały swój projekt edukacyjny, którego bohaterką była pochodząca z okolic Lubienia Genowefa Olczak, odznaczona tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. Było to dla dziewcząt niesamowite doświadczenie - lekcja historii i tolerancji. Komunikatywność uczennic Naszej Szkoły zrobiła niesamowite wrażenie na gościach. Po spotkaniu towarzyszyliśmy Gościom w modlitwie na cmentarzu żydowskim w Lubieniu Kujawskim przy tablicy upamiętniającej to miejsce pamięci oraz w zwiedzaniu miasta.

Autor posta: Andrzej Dominowski