Gala MDJO

W naszej szkole 9 marca 2023 roku odbyła się uroczysta Gala podsumowująca działania związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to ustanowiono w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone jest corocznie 21 lutego

Każda klasa przygotowała plakat dotyczący języka polskiego.

Zosia Sochaczewska z kl.4a, Justyna Adamczyk z kl.5 i Helena Seklecka z kl.5b pięknie recytując wiersze, podkreśliły, że w obliczu postępującego upraszczania polskiej mowy, wulgaryzacji języka, dążenia do jego skrótowości, koniecznością jest propagowanie idei pięknej i bezbłędnej mowy ojczystej. W języku myślimy, w języku zaczyna się miłość do naszej ojczyzny. Nie ma prawdziwego patriotyzmu, bez umiłowania polskiej mowy i używania jej w pięknej, starannej formie.

Gabriela Jędrusiak z kl.7b zaśpiewała piosenkę Sanah do słów wiersza Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”.
Odwiedzili nas szczególni goście – bohaterowie utworów literackich. Na scenie pojawili się i o sobie opowiedzieli: Anaruk - Tobiasz Michalak kl.4a, Śnieżka - Paulina Rowińska kl.4a,Kopciuszek – Iwona Janiak kl.4b, Leń - Piotr Karbowski kl.5c, Ania – Wiktoria Zdanowska 5a, Diana – Paulina Jędrzejewska 6b, Gilbert – Julia Barańska 6b, Maryla – Magdalena Ankiel 5b, Mateusz – Jędrzej Korczak 5b, Hary Potter -Filip Ignaczak kl.5, pan Kleks - Szymon Stankiewicz kl.6a, Adaś Niezgódka - Jan Molewski kl.6a, Łucja - Martyna Kosmalska kl.6a, Zośka - Jakub Walczak kl.6a, Strzelec - Adam Mila kl.7b, Świtezianka - Justyna Tomaszewska kl.7b, Balladyna- Maja Grzegorzak kl.7a, Petroniusz – Stanisław Molewski kl.8b.

Klasa 4b zaprezentowała przedstawienie na podstawie legendy o bazyliszku. Klasa 5b w humorystyczny sposób ukazała zmagania z rzepką. Klasa 5c przedstawiła ludzką przywarę jaką jest lenistwo. Klasa 7b w interpretacji wiersza „Na straganie” przypomniała: „Po co wasze swary głupie,/Wnet i tak zginiemy w zupie!”.

Język polski jest trudny, nawet dla Polaków. Chętni uczniowie mieli możliwość zmierzyć się z łamańcami językowymi czytanymi przez Natalię Dominikowską z kl.5a.

Następnie przedstawiono wyniki konkursu plastycznego „Ilustracja do wybranego utworu literackiego” w kategorii kl.4-5: Piotr Karbowski kl.5c – I miejsce, Łukasz Lewandowski kl.5c – II miejsce, Natalia Dominikowska kl.5a – III miejsce, Paulina Rowińska kl.4a i Zuzanna Rowińska kl.4a – wyróżnienie. W kategorii klas 6-8: Michalina Pawłowska kl.7a – I miejsce, Maria Gontarek 8a – II miejsce, Wiktoria Piotrowska kl.7b – II miejsce, Martyna Świątek kl.6a – III miejsce, Julia Barańska kl.6b – wyróżnienie. Wyniki konkursu literackiego: w kategorii kl.4-5 opis wylosowanego przedmiotu, Filip Ignaczak kl.5a – I miejsce, Lena Paśko kl.5b - II miejsce, Anna Jankowska kl.5c – III miejsce, Liwia Kaniewska kl.4a – wyróżnienie. W kategorii kl.6 -8 opowiadanie na jeden z dwóch podanych tematów: Hanna Kopczyńska kl.8a – I miejsce, Gabriela Feter kl.8b – II miejsce, Michalina Pawłowska kl.7a – II miejsce, Julia Jóźwiak kl.7a – III miejsce, Martyna Kosmalska kl.6a – wyróżnienie.

Pani dyrektor i pan dyrektor wręczyli zwycięzcom dyplomy i nagrody rzeczowe.

W grze dydaktycznej najlepsze wyniki osiągnęły klasy: 8a, 5c i 4b.

Wyróżnienie za zaangażowanie w działania związane przez MDJO otrzymały klasy: 4b, 5b i 7b.

Gratulujemy zwycięzcom.

Udział w obchodach MDJO przyniósł uczestnikom dużo radości, pozwolił odkryć liczne talenty, a przede wszystkim efektywnie spędzić czas.

Dziękujemy uczniom za zaangażowanie w różne aktywności, wychowawcom i nauczycielom, dyrekcji oraz radzie rodziców za pomoc w realizacji naszego przedsięwzięcia.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji: https://fb.watch/jmYGZxM8sf/

Joanna Gontarek i Ewa Krokowska