Zaproszenie na uroczystości związane z rocznicą wybuchu powstania styczniowego

24 stycznia (wtorek) w Zespole Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim wspominamy wybuch powstania styczniowego. W tym roku obchodzimy 160. rocznicę tego ważnego wydarzenia historycznego. Na cmentarzu parafialnym w Lubieniu Kujawskim pochowany został jeden z jego uczestników - Józef Nowakowski.

Decyzją Prezesa IPN jego mogiła została wpisana do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku sfinansowało wyremontowanie nagrobka powstańca, który życie związał z naszym miastem 24 stycznia odbędzie się uroczysta prezentacja odnowionego grobu weterana walk 1863-1864.

Program uroczystości organizowanej przez IPN 24.01.2023 godz. 11.00:
  • prezentacja odrestaurowanego grobu Józefa Nowakowskiego na cmentarzu parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubieniu Kujawskim;
  • poświęcenie nagrobka;
  • wręczenie Aktu Przekazania Opieki Nad Grobem Powstańca nauczycielom i uczniom Szkoły Podstawowej im. hm. Janka Bytnara "Rudego" w Zespole Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim;
  • złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

W uroczystości tej z naszej strony wezmą udział: poczty sztandarowe szkoły podstawowej i drużyny harcerskiej, delegacje uczniów z klas 4-8, wszyscy harcerze, dyrekcja oraz wyznaczeni nauczyciele i pracownicy Zespołu Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim.
Po uroczystości na cmentarzu parafialnym zapraszamy na przedstawienie o tematyce patriotycznej przygotowane przez uczniów naszej szkoły zaprezentowane w stołówce szkolnej.
Zapraszamy całą społeczność ZPO do udziału w tym ważnym wydarzeniu.
By uczcić pamięć o powstańcach styczniowych i wszystkich tych, którzy stawali do walki o niepodległość ojczyzny w trudnych chwilach dziejowych, postanowiliśmy, że dzień ten jest dniem galowym. Harcerzy i zuchów obowiązuje mundur, a pozostałych uczniów i przedszkolaczki strój galowy. Mile widziane przypięte do koszuli kokardy narodowe (kotyliony), wstążki.