Narodowe Czytanie 2023 r.

 
 
"Szanowni Państwo!
 
Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu.
 
Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą. Powstało wówczas głośne hasło „za naszą i waszą wolność”, które wciąż jest uniwersalnym zawołaniem narodów walczących o niepodległość.
Zwłaszcza dziś, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, wolnościowe idee romantyzmu znów są niezwykle aktualne. I to zarówno te, które zagrzewają do boju o suwerenność, wzmacniają odwagę i męstwo, jak i te, które przedkładają czucie i wiarę nad obojętność i które kształtują postawę solidarności z uciskanymi. Za naszą wschodnią granicą dzieje się to, czego sami niejeden raz doświadczaliśmy w historii.
 
A kiedy Polski nie było na mapie Europy, to właśnie romantyzm uformował nasz patriotyzm, ocalił narodową tożsamość i duchowość, a także odkrył piękno naszej kultury ludowej.
Dlatego w sobotę 3 września 2022 roku, w trwającym Roku Romantyzmu Polskiego, zapraszam Państwa do Narodowego Czytania Ballad i romansów. Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią.
 
Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa.
Niech Ballady i romanse ponownie odkryją przed nami swoją wybitną wartość literacką, cenny wymiar moralny i bogactwo kulturowe Rzeczypospolitej, stając się dla wszystkich prawdziwie twórczą inspiracją do zrealizowania własnych, oryginalnych odsłon Narodowego Czytania 2022.
 
Z wyrazami szacunku i sympatii
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda"
 
Tymi oto słowami rozpoczęliśmy tegoroczne Narodowe Czytanie.
Klasy 8 na łonie natury oddały się lekturze "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Amfiteatr na Jeziorem Lubieńskim wprawił nas w ludowy nastrój dzieł wieszcza i zachęcił do prób wcielenia się w rolę Świtezianki podczas sesji zdjęciowej.
 
Następnie chętni uczniowie powędrowali przed siebie, aby zachęcić lokalną społeczność do czynnego udziału w akcji, a pozostali poczynili próby ilustrowania przeczytanych dzieł.
 
Serdecznie dziękujemy pani Annie Sawickiej za udostępnienie ławek i sprzętu nagłaśniającego, pani Marzenie Jędrzejczak za wsparcie w opiece nad uczniami i organizacji na miejscu oraz pani Klaudii Osmałek za sprawowanie opieki oraz profesjonalną fotorelację nieprofesjonalnym aparatem ;)
 
A Wam Drodzy Ósmoklasiści życzymy więcej takich akcji, kiedy to potraficie bawić się i uczyć jednocześnie, a przede wszystkim tak kreatywnie i twórczo ze sobą współpracować.
 
Organizatorzy: POLONISTKI ZPO
 
P.S. Co pięć polonistek, to nie jedna :) Zobaczcie sami, jak było!

Kontakt

ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W LUBIENIU KUJAWSKIM
87-840, Lubień Kujawski
ul. Szkolna 15
 
sekretariat
tel. 054 2843 148
fax 054 2843 043
 
adres email: