Historia
Rajd Rowerowy śladami powstania styczniowego
11 października 2024 roku uczniowie klas siódmych mieli okazję uczestniczyć w niezwykłej lekcji historii, zorganizowanej w ramach współpracy naszej szkoły z Fundacją Ari Ari. Tego dnia odbył się rajd rowerowy śladami Powstania Styczniowego na terenie gminy Lubień Kujawski, który poprowadził pan Andrzej Dominowski. Najważniejszym punktem rajdu była wizyta w skansenie w Kłóbce, gdzie w malowniczym otoczeniu zabytkowych budynków uczniowie mogli przenieść się w czasy powstania styczniowego i poznać jego historię.
Zapalenie zniczy na grobie powstańca styczniowego
Święto Konstytucji 3 maja to jeden z dni, w którym przypominamy sobie o znaczeniu zasług naszych przodków dla tego jak dziś wygląda nasz kraj. W związku z tym uczniowie klas ósmych wraz z nauczycielem historii Panem Andrzejem Dominowskim postanowili odwiedzić grób powstańca styczniowego, którym opiekuje się nasza szkolna społeczność i zapalić na nim symboliczne znicze.
Julia Szarwas na ogólnopolskim finale konkursu wiedzy o prawie
Upamiętnienie powstańca styczniowego
Styczeń to miesiąc nierozerwalnie kojarzący się Polakom z powstaniem styczniowym. Od ubiegłego roku nasza szkolna społeczność opiekuję się grobem powstańca Józefa Nowakowskiego, który pochowany jest na lubieńskim cmentarzu. Z okazji rocznicy powstania uczniowie klas ósmych wraz z Panią Dyrektor Elżbietą Kobus-Jasińską i nauczycielem historii Andrzejem Dominowskim odwiedzili i uprzątnęli grób powstańca oraz zapalili mu znicze.
Uczennica Naszej Szkoły awansowały na etap rejony konkursu o Wielkich Polkach
Wiktoria Zdanowska z klasy 6a i Nadia Szcześniewska z klasy 8b z powodzeniem przeszły przez etap szkolny Wojewódzkiego Interdyscyplinarnego Konkursu o Wielkich Polakach organizowanego w roku szkolnym 2023/2024 przez Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego i będą reprezentowały szkołę na dalszych etapach. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Autor: Andrzej Dominowski
Technologia VR na lekach historii
Uczniowie klas piątych mieli okazję wirtualnie zwiedzić miejsca związane z historią Starożytnej Grecji, dzięki wykorzystaniu technologii VR. Piątoklasiści odwiedzili między innymi Akropol, antyczny stadion i amfiteatr. Wrażenia zmysłowe pozwoliły lepiej zrozumieć ogrom osiągnięć greckiej cywilizacji.
Uczennice naszej szkoły przeprowadziły zajęcia dla uczniów szkoły średniej
Uczennice Naszej Szkoły Posłankami na Sejm Dzieci i Młodzieży
Zajęcia i prace na zapomnianych cmentarzach naszej gminy
Wyjazd studyjny do Muzeum Auschwitz-Birkenau
Zainteresowani uczniowie klas ósmych mieli okazję skorzystać z projektu organizowanego przez Centrum Edukacji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i za darmo zwiedzić wraz z przewodnikiemz oraz wziąć udział w warsztatach dotyczycących materialnych pamiątek po więźniach obozu.
Sukesy naszych uczennic w Konkursie wiedzy o prawie
Spotkanie z potomkami lubieńskich Żydów
Julia Szarwas na etapie rejonowym konkursu o wielkich Polakach
Julia Szarwas z klasy 7b z powodzeniem przeszła przez etap szkolny konkursu Wojewódzkiego Interdyscyplinarnego Konkursu o Wielkich Polakach organizowanego w roku szkolnym 2022/2023 przez Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego i reprezentowała naszą szkołe na etapie rejonowym tegoż konkursu
Szkolna Internetowa Gra Giełdowa
Cztery zespoły uczniowskie z naszej szkoły biorą udział ogólnopolskim projekcie edukacyjnym 21. edycji Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej. Młodzi inwestorzy robią to z powodzeniem i nowy rok mogą zaczynać w dobrych nastrojach. Spośród czterech zespołów trzy są na tak zwanym plusie. Udało się to osiągnąć mniejszości zespołów. (około 2000 z ponad 6000). Bardzo długo w ścisłej czołówce rankingu szkół podstawowych i województwa kujawsko-pomorskiego utrzymywał się zespół Polska Partia Krajowa w składzie Maria Gontarek, Julia Kwiatkowska, Amelia Spychalska i Barbara Zaborowska.
Wycieczka klas 5b i 7b do Brześcia Kujawskiego
W dniu 3 października 2022 klasy 5b i 7b miały okazję świętować dzień chłopaka w Brześciu Kujawskim. Odwiedziliśmy Centrum Kultury i Historii Wahadło. Dzień zaczęliśmy od multimedialnej wystawy "Wahadło Czasu". Wystawa przy pomocy nowoczesnych technologii pozwoliła uczniom na przeniesienie się w czasie,gdyż każda ekspozycja w inny sposób pozwała doświadczać przeszłości od czasów prehistorycznych, aż po współczesności. Uczniowie mogli odkopywać znaleziska w piasku,
2022-10-03
Spacer historyczny i kino w naszej szkole
W dniu 25 września 2022 roku Nasza Szkoła była punktem startu i metą spaceru historycznego trasą małego miasta przez wieki. Zaplanował i przeprowadził go nauczyciel historii Andrzej Dominowski. Uczestnicy spaceru mieli możliwość odwiedzić najważniejsze miejsca dla historii miasteczka i posłuchać opowieści na ich temat. Odwiedziliśmy między innymi młyn, starą szkołę, kościół, dwór oraz dom garncarza przy okazji poznając przeszłość Lubienia. Zakończenie i podsumowanie spaceru odbyło się w szkolnej Izbie Pamięci, która wywarła wrażenie na odwiedzających.
Wystawa banknoty PRL
W dniu 10 czerwca 2022 uczniowie na lekcjach historii finalizowali realizowane przez siebie projekty edukacyjne. Odbiorcami byli uczniowie ich klas oraz wszystkie zainteresowane osoby. Zofia Mila i Alicja Michalak opracowały opisy banknotów z czasów PRL, w których zawarła informację o dacie jego emisji, przedstawionych postaciach i motywach historycznych. Wystawę banknotów dziewczęta połączył z wystawą przedmiotów z czasów PRL. Wytworzone materiały zostaną wykorzystane podczas nauczania historii najnowszej oraz podstaw ekonomii na lekcjach WoS.
Wystawa o czasach PRL
W dniu 10 czerwca 2022 uczniowie na lekcjach historii finalizowali realizowane przez siebie projekty edukacyjne. Odbiorcami byli uczniowie ich klas oraz wszystkie zainteresowane osoby. Jakub Nowicki z klasy 8b przygotował wystawę pamiątek z czasów PRL. W bogatych zbiorach, które udostępnił swojej klasie i gościom znalazły się kultowe przedmioty codziennego użytku. Największe zainteresowanie wywołały komputer Commodore 64, magnetofon szpulowy i maszynka do mielenia mięsa.
Prezentacja kroniki klasy 6b
W dniu 10 czerwca 2022 uczniowie na lekcjach historii finalizowali realizowane przez siebie projekty edukacyjne. Odbiorcami byli uczniowie ich klas oraz wszystkie zainteresowane osoby. Wiktoria Piotrowska z klasy 6b zaprezentowała opracowywaną przez siebie kronikę swojej klasy. Wszystkie ważne wydarzenia zostały bardzo ładnie opisane i udokumentowane fotograficznie. Kronika ma być kontynuowana w kolejnych latach i będzie bezcenną pamiątką.
Warsztaty genealogiczne
W dniu 10 czerwca 2022 uczniowie na lekcjach historii finalizowali realizowane przez siebie projekty edukacyjne. Odbiorcami byli uczniowie ich klas oraz wszystkie zainteresowane osoby. Uczennice klasy 6b Nadia Szcześniewska i Gabriela Jędrusiak zrealizowały dla swojej klasy profesjonalne warsztaty genealogiczne. Przygotowały wprowadzenie w formie dialogu na temat znaczenia i sensu genealogii, przedstawiły porównując je do gry.
Uczennice naszej szkoły w roli posłanek na sejm RP
W dniach 31 maja i 1 czerwca 2022 uczennice Naszej Szkoły Katarzyna Adamczyk i Julia Marciniak przebywały w Warszawie, gdzie miały przyjemność uczestniczyć w XXVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jest to projekt organizowany pod nadzorem Kancelarii Sejmu i Instytutu Pamięci Narodowej. Skierowany jest do osób chcących pogłębiać swoje zainteresowanie dotyczące parlamentaryzmu.
Historyczny spacer po Lubieniu Kujawskim
W dniu 13 maja 2022 uczniowie klasy 8a mieli okazję zrealizować Voucher na spacer historyczny z p. Andrzejem Dominowskim wylicytowany podczas koncertu charytatywnego na rzecz uczennicy Naszej Szkoły Nikoli. Voucher wylicytowała mama Michała Olczaka i przekazała go na rzecz klasy, do której uczęszcza jej syn. Uczniowie zrealizowali go w wybranym przez siebie terminie, a do udziału w spacerze zaprosili uczniów z oddziału przygotowawczego z Ukrainy.
Wędrowna Wystawa w Naszej Szkole
W ramach współpracy między Izbą Pamięci i Fundacji AriAri do naszej szkoły przybyła niezwykła wystawa. Przywiozła je do nas współpracują z naszą placówką od dłuższego czasu p. Justyna Marcinkowska. Nasze szkolne muzeum zostało zauważone i zakwalifikowało się do Wędrownej Wystawy jako jedno z sześciu małych muzeów naszego regionu. Informacje o nim na dwumetrowym banerze były już eksponowane w wielu miejscowościach i instytucjach naszego regionu. Aktywny udział w rozkładaniu ekspozycji brały uczennice Naszej Szkoły.
Film "Ostatni garncarz na Kujawach"
Nauczyciele ZPO i jednocześnie opiekunowie Izby Pamięci Małgorzata Szymańska i Andrzej Dominowski wzięli udział w realizacji filmu “Ostatni garncarz na Kujawach”. Film jest "wędrowną wystawą" - opowieścią o Stanisławie Stępowskim znakomitym, niepowtarzalnym garncarzu z Lubienia Kujawskiego, wywodzącym się z rodu garncarzy kujawskich i wspomnieniem o zanikającym rzemiośle garncarskim na Kujawach.
W szkolnej izbie pamięci powstaje film
Uczennice naszej szkoły zostaną posłankami na Sejm Dzieci i Młodzieży
Uczennice Naszej Szkoły Alicja Mieszkalska i Adrianna Rucińska zostały laureatkami konkursu organizowanego przez Kancelarie Sejmu w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Instytutem Pamięci Narodowej. Dziewczęta włożyły wielkie zaangażowanie w realizacje konkursowego projektu i dzięki temu uzyskały tytuł laureata oraz prawo udziału w Sejmie Dzieci i Młodzieży. Niestety w tym roku z powodu pandemii tradycyjne obrady nie będą mogły się odbyć. Serdeczne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.
Andrzej Dominowski
Sara Krygier finalistką Konkursu Wiedzy o Wielkich Polakach!
Uczennica Sara Krygier reprezentuje Naszą Szkołę w Interdyscyplinarnym Konkursie Wiedzy o Wielkich Polakach. Uczennica świetnie poradziłą sobie na etapach szkolnym i rejonowym. W dniu 6 maja rozwiązywała zadania na etapie wojewódzkim.
Program artystyczny z okazji Dnia Patrona
Z okazji 100. rocznicy urodzin Patrona Szkoły Podstawowej w Lubieniu Kujawskim - Janka Bytnara "Rudego" nasi harcerze i uczniowie przygotowali specjalny program artystyczny opracowany przez p. Iwonę Banasiak, p. Andrzeja Dominowskiego i p. Marię Giełdzińską. Pomocą służyły także panie: Anna Latowska, Małgorzata Szymańska, Eliza Zaborowska, Beta Myszkowska.
Uczennice naszej szkoły na etapie rejonowym konkursu
Trzy dziewczęta z klas ośmych zakwalifikowały się na etap rejonowy w Wojewózkim Interdysplinarnym Konkursie Wiedzy o Wielkich Polakach orgaznizowanym przez Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku. Sara Krygier, Adrianna Rucińska i Weronika Skowrońska z powodzeniem przeszły etap szkolny i będą reprezentować naszą szkołę na etapie rejonowym konkursu.
Autor posta: Andrzej Dominowski
III miejsce naszych uczniów w ogólnopolskim konkursie "Wiem jak w banku"
Dziś otrzymaliśmy bardzo dobrą wiadomość! Uczniowie naszej szkoły osiągnęli sukces w ogólnopolskim konkursie i zdobyli atrakcyjne nagrody. W czasie pandemii i zdalnego nauczania młodzież, która uczęszczała na kółko historyczne, pod opieką p. Andrzeja Dominowskiego wzięła udział w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Prasową we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim “Rola i zadania Narodowego Banku Polskiego” Do sprawy podeszli niekonwencjonalnie, gdyż skupili się na przekazie historycznym, który jest upowszechniany przez banknoty emitowane przez NBP.
Strona: 1/3
- Strona 1
- Strona 2
- Strona 3
- Następna strona
- Ostatnia strona