Obchodzony dziś Międzynarodowy Dzień Piśmiennictwa i Walki z Analfabetyzmem przypomina, że umiejętność czytania i pisania to ogromny przywilej, wciąż niedostępny wielu ludziom na świecie. Jest jednak nie tylko narzędziem pracy i komunikacji, ma także ogromną moc twórczą, która pozwala piszącemu kreować nowe światy.
8 września za sprawą UNESCO obchodzone są Międzynarodowy Dzień Piśmiennictwa oraz Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem.
UNESCO, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury, powstało w roku zakończenia II wojny światowej. We wstępie aktu prawnego, na podstawie którego ustanowiono organizację, nawiązano do kwestii pokoju i wojny na świecie. UNESCO powstało przede wszystkim w celu międzynarodowej ochrony dziedzictwa kulturowego, a także by wspierać rozwój nauki i edukacji na całym świecie. Owocem pracy Organizacji jest między innymi Lista Światowego Dziedzictwa, na której obecnie znajdują się 1073 obiekty. UNESCO uważa dostęp do edukacji za podstawowe prawo człowieka.
Międzynarodowy Dzień Piśmiennictwa, jak i Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem to święta, które mają za zadanie propagować użyteczność umiejętności pisania i czytania, a zarazem potrzebę ich nauczania na całym świecie. Poruszany jest także problem wtórnego analfabetyzmu.