ŚWIĘTO MATEMATYKI – DZIEŃ LICZBY PI

W dniu 14 marca 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole Święto Liczby Pi.

Jest taka liczba, która ma swoje święto. To liczba „pi” definiowana między innymi jako stosunek długości obwodu do średnicy koła. Jej urodziny przypadają co roku 14 marca. Dzień ten wybrano nieprzypadkowo – w Stanach Zjednoczonych datę tę zapisuje się jako 3.14 (najpierw miesiąc, potem dzień), a to przybliżenie liczby pi. 

Warto przypomnieć, ze dzień ten jest jednocześnie datą urodzin Alberta Einsteina. Pi, to jedyna liczba, która ma swoje święto. Po raz pierwszy Dzień Liczby Pi obchodzono w 1988 roku w San Francisco. Do dziś w Stanach Zjednoczonych cieszy się on dużą popularnością. Z tej okazji Amerykanie pieką okrągłe placki („pie” wymawia się podobnie do pi) i dyskutują o dziwnych właściwościach tej liczby.

W uroczystościach brali udział uczniowie klas 4 – 7 SP oraz II gimnazjum z podziałem na odpowiednie grupy wiekowe. W tym dniu grupa projektowa pod opieką nauczyciela matematyki Pani Danuty Kopycińskiej przedstawiła historię konkursu Kangur Matematyczny  oraz przybliżyła ciekawostki związane z bohaterką dnia Ludolfiną, czyli  liczbą Pi.
Następnie uczniowie klas piątych przedstawili pokaz barwnej mody matematycznej,  której główny elementem były koła.
Uczniowie w zespołach szukali przybliżeń liczby Pi, rozwiązywali rebusy, krzyżówki, układanki i łamigłówki logiczne, poszukiwali skojarzeń i przysłów matematycznych.Wszyscy obecni uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami i wiedzą, biorąc udział w zmaganiach matematycznych.
Szkolne obchody Święta Liczby Pi przegotowali nauczyciele matematyki, którzy sprawowali opiekę podczas uroczystości.Wszystkim dopisywały humory, uczniowie świetnie się bawili, poprzez zabawę utrwalali wiedzę matematyczną oraz mieli możliwość doświadczyć że matematyka może być ciekawa i dostarczyć wielu przyjemnych wrażeń.

Kontakt

ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W LUBIENIU KUJAWSKIM
87-840, Lubień Kujawski
ul. Szkolna 15
 
sekretariat
tel. 054 2843 148
fax 054 2843 043
 
adres email: