Pracowity tydzień :-)

Człowiek posiada wielką i bardzo zróżnicowaną zdolność doświadczania świata. Dzieje się tak dzięki zmysłom percepcji: wzroku, słuchu, smaku, węchu, dotyku.

Najważniejszy jest dotyk, człowiek odczuwa go bardzo wcześnie, długo przed narodzeniem i nie przestaje go odczuwać właściwie do końca życia. Receptorem, który pozwala odczuwać dotyk jest skóra i przez nią właśnie docierają informacje głównie do dwóch obszarów mózgu: czuciowego i ruchowego. „Receptory dotyku są najgęściej rozmieszczone na opuszkach palców, wargach i na czubku języka. Dziecko nabywa pierwszych doświadczeń o otaczającej rzeczywistości biorąc przedmioty do ręki, które następnie wędrują do ust. Wszystkie te czynności dostarczają dziecku ogromną ilość bodźców zmysłowych, są one bardzo ważne dla rozwoju człowieka, ponieważ warunkują zaspokojenie potrzeb psychicznych”. Kora czuciowa gwarantuje odbieranie wrażenia bólu, temperatury i jest odpowiedzialna za propriocepcję, czyli informacje o położeniu ciała, zmysłowym postrzeganiu aparatu ruchu, położeniu różnych części ciała względem siebie. Kora ruchowa natomiast powoduje ruch wszystkich mięśni, a w szczególności dotyczy motoryki precyzyjnej.

    Obszar kory mózgowej odpowiedzialny za motorykę precyzyjną dłoni i narządów artykulacyjnych zajmuje zdumiewająco dużą powierzchnię w stosunku do pozostałych obszarów kory, odpowiadających za ruchy innych części ciała. Ponadto ośrodki odpowiedzialne za ruchy ręki oraz ośrodki odpowiedzialne za motorykę artykulatorów znajdują się w bardzo bliskim sąsiedztwie. Pobudzanie i stymulacja dłoni ma wpływ na stymulację i pobudzenie ośrodka ruchowego mowy. Widoczne to jest nawet tuż po urodzeniu, kiedy u dziecka występuje odruch pierwotny, który pozwala na koordynację ręka – usta. 

http://www.logotorpeda.pl/motoryka-precyzyjna/

 

Utrwalamy i wywołujemy głoski -  pomagają nam w tym:

- kolorowanki logopedyczne,

- instrumenty muzyczne,

- karty "Piotruś logopedyczny",

- gry planszowe, które tworzymy według własnych pomysłów,

- gra w zapachy "Nos w nos" ,

- klocki, 

-aktywność plastyczno-techniczna, blok, farby, kredki,  mazaki, kolorowy papier, nożyczki i klej  :-) 

Kontakt

ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W LUBIENIU KUJAWSKIM
87-840, Lubień Kujawski
ul. Szkolna 15
 
sekretariat
tel. 054 2843 148
fax 054 2843 043
 
adres email: