Dwór Orpiszewskich w Kłóbce jako miejsce pamieci

Projekt realizowany był przez Elwirę Czarniak i Kaję Sosnowską w ramach rekrutacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Poniższa relacja jest ich autorstwa. Projekt został doceniony uzyskując trzecie miejsce w wojewdztwie, a realizatorki wraz z opiekunem zostały zaproszone do telewizji, by opowiedzieć o swoich działaniach.

Miejscem pamięci, które wybrałyśmy jest odnowiony Dwór Orpiszewskich z połowy XIX wieku znajdujący się w Kłóbce (zdjęcie nr 1). Tradycja rodu Orpiszewskich podaje, iż budowniczym owego obiektu był Lucjan Orpiszewski, lecz nie zachowały się żadne dokumenty potwierdzające ten fakt. Jest on szczególnie ważny dla naszej lokalnej tożsamości, gdyż upamiętnia dramatyczne wydarzenia jakie rozegrały się w czasie powstania styczniowego. 16 października 1863 roku, gdy Lucjan Orpiszewski gościł śniadaniem 10 ułanów z powstańczej kawalerii, zostali oni zaskoczeni przez oddział rosyjski, dowodzony przez porucznika Bogomolcewa, składający się z kompanii piechoty i jazdy kozackiej. Napadnięci sprawnie podjęli walkę obronną, nie dali się rozbić, a części udało się wycofać. Niestety zginęło wtedy dwóch powstańców, a trzech dostało się do niewoli. Według zachowanej do dnia dzisiejszego legendy, jeden z ustępujących polskich bojowców próbował uciekać przez rozlewiska rzeki Lubieńki. Zdołał pokonać przestrzeń kilkuset metrów, został jednak dopadnięty i zasieczony przez Rosjan. Dla uczczenia jego pamięci posadzono dąb, który znajduje się do dziś na terenie dworku. W odwecie napastnicy aresztowali Lucjana i jego syna Stanisława, oraz jak podają źródła, podpalili Dwór. Trudno dziś dociec czy spłonął on doszczętnie. Wiadomo, że Lucjan Orpiszewski stanął przed koniecznością odbudowy rodowej siedziby.

Obecnie Dworek jest odnowiony i idealnie odwzorowuje swój wygląd sprzed lat. We wnętrzach Dworu wiernie odtworzono klimat dawnej siedziby ziemiańskiej. Znajduję się on w Kłóbce (współrzędne geograficzne:  52°27′09″N19°07′40″E) na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego (współrzędne GPS 52.45139, 19.12848). Dostępny dla zwiedzających jest już od prawie roku. W okresie letnim (od 1 maja do 31 października, oprócz poniedziałków w każdy dzień tygodnia) Dworek można zwiedzać od godziny 10:00 do 18.00, zaś w okresie zimowym (od 1 listopada do 30 kwietnia, oprócz poniedziałków w każdy dzień tygodnia) zwiedzać obiekt można od godziny 10.00 do 16.00. Niedostępny dla zwiedzających jest w określone dni w roku- 01.01, 06.01, 1 dzień świąt Wielkiej Nocy, Boże Ciało, 15.08, 01.11, 11.11 oraz w 1 dzień Bożego Narodzenia. Na podstawie znalezionych informacji wykonałyśmy ulotkę z informacją turystyczną (projekt ulotki w załączniku nr 1), którą zostawiłyśmy w różnych instytucjach publicznych w naszej okolicy- w okolicznych szkołach, bibliotekach, w urzędzie gminy, w niektórych sklepach, a nawet w samym Dworku.

               ZDJĘCIE ULOTKI PO WYDRUKU

Źródła:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/K%C5%82%C3%B3bka
  2. A. Ciechalski, Kłóbka- wieś na szlaku chopinowskim, Brześć Kujawski 2014
  3. http://www.muzeum.wloclawek.pl/pl/infopage.php?id=12 ( dostęp 26.03.2016)
  4. http://www.dioblina.eu/Dwor_Orpiszewskich (dostęp 12.04.2016)

Badanie czy Dwór Orpiszewskich funkcjonuje w świadomości lokalnej i w jakim stopniu jest znany:

Aby sprawdzić czy Dwór w Kłóbce funkcjonuje w świadomości lokalnej mieszkańców Lubienia Kujawskiego i okolic postanowiłyśmy przeprowadzić wywiad z etnografką Kujawsko Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce Panią Elizą Sutkowską (umieszczony w załączniku nr 2) Z przeprowadzonego wywiadu dowiedziałyśmy się, że Dwór Orpiszewskich odwiedza bardzo dużo turystów. W sezonie letnim średnio kilkadziesiąt osób dziennie przybywa do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego i zwiedza Dwór. W sezonie zimowym liczba odwiedzających spada. Zwiedzający przybywają z całej Polski, a nawet z całego świata.

                                 NASZE ZDJĘCIE Z PANIĄ ETNOGRAF ELIZĄ SUTKOWSKĄ

Sprawdzając popularność Dworku w Internecie, dowiedziałyśmy się, że również jest duża. Znalazłyśmy informacje o nim na następujących stronach internetowych:

Informacji szukałyśmy również w Bibliotece Publicznej w Lubieniu Kujawskim. Od razu po wejściu do tej placówki można zauważyć wielki plakat promujący Dwór. Poszukując informacji dalej w tym samym miejscu znalazłyśmy wycinki ze starych gazet o Dworku, które każdy może wypożyczyć lub obejrzeć na miejscu w Bibliotece.

                             PLAKAT PROMUJĄCY DWÓR

            WYCINKI ZE STARYCH GAZET Z INFORMACJAMI O DWORKU

 

Kolejną rzeczą jaką znalazłyśmy była książka, w której są umieszczone informacje o Dworku i rodzie Orpiszewskich, który go zamieszkiwał:

Arkadiusz Ciechalski- „Kłóbka- wieś na szlaku Chopinowskim” Brześć Kujawski, 2014

I książka, w której znajdują się m.in. wiersze i pieśni o Dworze Orpiszewski:

Urszula i Bogdan Lisowscy- „Kujawskie wioski i miasta w naszych rytmach i taktach” 2014

Dwór znajduję się również w wielu przewodnikach po Kujawach i przewodniku wydanym przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Według przeprowadzonej analizy możemy stwierdzić, że Dwór Orpiszewskich w Internecie jest bardzo znany. W okolicach znajdują się również plakaty promujące to miejsce. W bibliotece zgromadzone są stare wycinki z gazet z informacjami i ciekawostkami. Niestety książki o tematyce Dworu Orpiszewskich znalazłyśmy tylko dwie.

Zapytanie społeczności jak Dwór funkcjonuje w ich świadomości:

W celu zapytania społeczności czy Dwór Orpiszewskich funkcjonuje w ich świadomości przeprowadziłyśmy badanie. Metodą badania była „ankieta podaj dalej”. Wykonałyśmy ankietę (zamieszczoną w załączniku nr 3) i wydrukowałyśmy ją. Miejscem składania wypełnionych kart była urna wystawiona w Bibliotece Publicznej w Lubieniu Kujawskim. Rozdałyśmy ankiety przypadkowym osobom spotkanym w godzinach szczytu w Lubieniu Kujawskim, którym dałyśmy po 10 dodatkowych ankiet, aby podali dalej swoim znajomym, rodzinie, a nawet napotkanym nieznajomym. Największą aktywnością wykazała się mieszkanka Lubienia Kujawskiego Alicja Sochaczewska, która w bardzo szybkim tempie rozdała otrzymane ankiety i poprosiła nas o kolejne. Badanie trwało 2 dni. Po obliczeniu wyników zaczęłyśmy przygotowywać się do debaty, która miała odbyć się w Bibliotece Publicznej w Lubieniu Kujawskim, ale ze względów technicznych musiałyśmy przenieść ją w ostatniej chwili w inne miejsce. Niestety do dyspozycji była tylko szkoła. Mimo tego iż, zapytałyśmy Pani Dyrektor ZPO w Lubieniu Kujawskim dzień przed debatą o zgodę na jej przeniesienie z biblioteki zgodziła się. Wykonałyśmy prezentacje z wynikami, wnioskami i proponowanymi przez nas rozwiązaniami (prezentacja zamieszczona w załączniku numer 4). Przygotowałyśmy też poczęstunek, który zafundował nam okoliczny sklep „Chata Polska”, oraz zakupiłyśmy nagrodę dla Alicji, która jak już wcześniej wspomniałyśmy wykazała się dużą aktywnością w rozpowszechnianiu ankiet. 5 kwietnia 2016 r. odbyła się debata na którą stawiło się 11 osób. Przedstawiłyśmy wyniki ankiety (WYNIKI ANKIETY W PREZENTACJI W ZAŁĄCZNIKU NUMER 4), wyciągnięte wnioski oraz proponowane przez nas działania, aby więcej osób dowiedziało się o Dworku, jego położeniu i historii. Opowiedziałyśmy również najważniejsze informacje o badanym miejscu. Po krótkim zapoznaniu przybyłych z Dworkiem rozdałyśmy ankietę ewaluacyjną (dostępną w załączniku numer 5), która miała na celu sprawdzenie czy przybyłe osoby dowiedziały się czegoś ze spotkania, co sądzą o planowanych działaniach i czy są zainteresowane uczestnictwem w jednym z planowanych rozwiązań. Zankietowanych zostało 11 osób, którym zadałyśmy następujące pytania

  1. Czy na podstawie dzisiejszej debaty poszerzył/a Pan/Pani wiedzę na temat Dworu Orpiszewskich w Kłóbce?
  2. Czy debata zachęciła Pana/Panią do odwiedzenia Dworu Orpiszewskich w Kłóbce?
  3. Czy uważa Pan/Pani że zorganizowanie warsztatów dla okolicznej młodzieży, w celu przybliżenia jej historii związanej z Dworem Orpiszewskich jest dobrym pomysłem?
  4. Czy byłby/byłaby Pan/Pani zainteresowany/na przybyciem na wystawę połączoną ze spotkaniem z Kierownik Działu Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej?
  5. Z jakim wydarzeniem historycznym wiąże się Dwór Orpiszewskich w Kłóbce?

Wyniki ankiety były bardzo zadowalające. Wszystkie zankietowane osoby poszerzyły swoją wiedzę o Dworku i dowiedziały się z jakim wydarzeniem związane jest to miejsce. Debata zachęciła 100% ankietowanych do odwiedzenia obiektu. Zainteresowani przybyciem na planowaną wystawę połączoną ze spotkaniem również byli wszyscy. 100% ankietowanych uważa, że zorganizowanie warsztatów dla okolicznej młodzieży jest dobrym pomysłem.

Na koniec nagrodziłyśmy Alicję Sochaczewską za aktywność, poczęstowałyśmy przygotowanym poczęstunkiem przybyłych i zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Po debacie przystąpiłyśmy do dalszej pracy i planowania.

                                                    ZDJĘCIE Z UCZESTNIKAMI DEBATY

 

Realizacja działań:

Po zaplanowaniu działań przystąpiłyśmy do realizacji. Zaczęłyśmy od założenia strony na popularnym portalu społecznościowym- facebooku. Strona nosi nazwę „Miłośnicy Dworu Orpiszewskich w Kłóbce” i wzbudziła duże zainteresowanie. Na dzień dzisiejszy  „lubię to” dało 196 osób, które również obserwują wszystkie dodawane aktualności. Mamy zamiar dodawać tam różne ciekawostki, informacje, a może i ogłoszenia o kolejnych konkursach czy wydarzeniach, które planujemy robić ze współpracy z Dworem. (strona na facebooku pod linkiem nr 1).

                Kolejnym z etapów realizacji było zorganizowanie wystawy zdjęć ukazującej uroku Dworu Orpiszewskich w Kłóbce, połączonej ze spotkaniem z Kierownik Działu Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej Panią Krystyną Kotulą, która włożyła bardzo wiele pracy, aby Dwór Orpiszewskich został odrestaurowany. Jest ona autorką aranżacji wnętrz i pasjonatką historii tego miejsca, którą mogłaby przybliżyć wszystkim przybyły, na spotkanie. Realizację wydarzenia rozpoczęłyśmy od skontaktowania się z Kierownikiem Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego Panem Krzysztofem Winnickim, w celu poproszenia o darmowe udostępnienie Dworku do wykonania sesji. Pan Piotr zachwycony pomysłem wystawy zgodził się i ustaliliśmy dogodny dla nas termin. Kolejną czynnością było znalezienie przez nas fotografa oraz modelki. Wpadła nam do głowy Gabriela Czarniak- bardzo utalentowana uczennica włocławskiego liceum, mieszkająca w Lubieniu Kujawskim, która pasjonuje się fotografią. Zapytana o chęć wzięcia udziału w projekcie również się zgodziła. Modelką została Aleksandra Kaczmarek polecona przez Gabrielę. Kiedy wszystko już ustaliłyśmy, pojechałyśmy do Dworku. Wykonałyśmy sesje w różnym pomieszczeniach, a modelka była stylizowana na dziewiętnastowieczny styl, aby dopasować się do charakteru tego miejsca. Zdjęcia się udały-modelka jak i fotografka spisały się świetnie. 

                              ZDJĘCIE PODCZAS WYKONYWANEJ SESJI W DWORKU

 

                Następną czynnością było skontaktowanie się z Dyrektorem Biblioteki Publicznej w Lubieniu Kujawskim Panem Robertem Paczkowskim. Zapytany o udostępnienie Biblioteki 10.04.2016 r. i o pokrycie kosztów wystawy przez Bibliotekę Publiczną w Lubieniu Kujawskim zgodził się. Po otrzymaniu zgody wysłałyśmy Pani Krystynie Kotuli e-mailem prośbę o przybycie do nas i przybliżenie wszystkim historii Dworku, połączoną z zaproszeniem na wystawę zdjęć autorstwa Gabrieli. Szybko dostałyśmy odpowiedź, że Pani jest zachwycona naszym przedsięwzięciem i że na pewno do nas przybędzie. Kiedy wszystko już było ustalone umieściłyśmy ogłoszenia w Internecie oraz na tablicach informacyjnych w naszej okolicy. Dwa dni przed wystawą udałyśmy się wszystko uszykować, zaplanowałyśmy jak ma wyglądać spotkanie i zakupiłyśmy zasłużonym osobom podziękowanie w formie słodkiego poczęstunku. 10.04.2016 r. o godzinie 15:00 odbyło się spotkanie. Byłyśmy zaskoczone tak liczną frekwencją. Przybyło aż 30 osób. Po krótkim wstępie zaprosiłyśmy Panią Kotulę do opowiedzenia kilku słów o dworku i jego historii. Wszystkim bardzo podobało się opowiadanie, a pani Kotula została nagrodzona brawami. Na zakończenie podziękowałyśmy Dyrektorowi Biblioteki Publicznej w Lubieniu Kujawskim Panu Robertowi Paczkowskiemu za udostępnienie biblioteki na spotkanie, za zasponsorowanie wystawy i za pomoc przy realizacji. Podziękowania otrzymała również Pani Krystyna Kotula, która poświęciła swój czas, aby do nas przybyć i przybliżyła wszystkim cudowną historię Dworu oraz fotograf Gabriela Czarniak i modelka Aleksandra Kaczmarek, które stworzyły wspaniałe fotografie, które można było zobaczyć tego samego dnia. Zdjęcia przez najbliższe 3 miesiące będzie można zobaczyć w Bibliotece w Lubieniu. Relacja z naszej wystawy została umieszczona na stronie ZPO w Lubieniu Kujawskim (link nr 2), na stronie urzędu miejskiego Lubienia Kujawskiego (link nr 3). Wkrótce pojawi się również na stronie http://promocjewloclawskie.pl/.

NASZE ZDJĘCIE Z PANIĄ KRYSTYNĄ KOTULĄ- KIEROWNIK DZIAŁU SZTUKI MZKiD

 CZĘŚĆ PUBLICZNOŚCI

NASZE ZDJĘCIE Z DYREKTOREM BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W LUBIENIU KUJAWSKIM PANEM ROBERTEM PACZKOWSKIM, PANIĄ FOTOGRAF GABRIELĄ CZARNIAK I MODELKĄ ALEKSANDRĄ KACZMAREK.

Kolejnym etapem w realizacji działań było utworzenie w Bibliotece Publicznej tablicy z informacjami o dworku na której znalazły się następujące zagadnienia:

  • Gdzie znajduję się Dwór?
  • Z jaką historią wiąże się Dwór?
  • Dlaczego warto odwiedzić Dwór?

Na tablicy zamieściłyśmy również dwa zdjęcia naszego autorstwa. Pani bibliotekarka obserwując ludzi, którzy odwiedzali bibliotekę zauważyła, że wiele osób zatrzymuje się na dłuższą chwilę aby przeczytać ciekawostki na niej umieszczone. 

 

                Zorganizowałyśmy również konkurs plastyczny przy współpracy z Kierownikiem Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego Panem Krzysztofem Winnickim, który ofiarował nam na potrzeby konkursu 3 darmowe wejściówki umożliwiające zwiedzanie Dworu z przewodnikiem. Regulamin konkursu był następujący:

  1. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy, bez wyjątków.
  2. Tematem są „Uroki Dworu Orpiszewskich w Kłóbce”. Uczestnicy rysują to co najbardziej podoba im się w tym obiekcie. Może to być wygląd zewnętrzny lub wewnętrzny, a nawet eksponat, który najbardziej im się podoba.
  3. Prace można wykonywać techniką dowolną.

Za zgodą Dyrektora Biblioteki Publicznej prace można było składać właśnie w Bibliotece Publicznej. Terminem składania prac był 12.04.2016 r.

W konkursie wzięło udział 6 osób. Po wybraniu najlepszych prac 13.04.2016 r. odbyło się nagrodzenie zwycięzców w Bibliotece Publicznej w Lubieniu Kujawskim. Pierwsze miejsce zdobyła Marcelina Zielińska, drugie miejsce zdobyła Angelika Żychlewicz, trzecie miejsce zdobyła Joanna Sulikowska. Pierwsze trzy miejsca uzyskały darmowe wejściówki do Dworu Orpiszewskich umożliwiające zwiedzanie obiektu z przewodnikiem oraz drobny upominek. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Prace będzie można zobaczyć w Bibliotece Publicznej w Lubieniu Kujawskim przez najbliższy miesiąc.

 

Realizacja działań przebiegła zgodnie z planem. Naszymi sojusznikami w całym procesie wykonywania zadania rekrutacyjnego byli:

  1. Dyrektor Biblioteki Publicznej w Lubieniu Kujawskim- Pan Robert Paczkowski, który zasponsorował wystawę i udostępniał wiele razy Bibliotekę, aby pomóc nam przy realizacji zadania.
  2. Kierowniczka Działu Sztuki Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej Pani Krystyna Kotula- która poświęciła czas, przygotowała się do płynnego opowiedzenia historii Dworu i przyjechała nam ją przybliżyć.
  3. Kierownik Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce Pan Krzysztof Winnicki - który bezpłatnie udostępnił nam Dwór na sesje zdjęciową i ofiarował 3 darmowe wejściówki umożliwiające zwiedzanie Dworu z przewodnikiem.
  4. Etnograf Kujawsko- Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce Pani Eliza Sutkowska, która poświęciła nam czas na udzielenie wywiadu, w celu dowiedzenia się w jakim stopniu badany obiekt jest znany.
  5. Dyrektor ZPO w Lubieniu Kujawskim Pani Krystyna Ziemińska, która w ostatniej chwili udostępniła nam salę na przeniesienie debaty z wynikami ankiety z biblioteki.
  6. Gabriela Czarniak- Pani fotograf, która poświęciła nam czas i wykonała cudowne zdjęcia na wystawę.
  7. Aleksandra Kaczmarek- modelka, która poświęciła nam swój czas i idealnie sprawdziła się w swojej roli.
  8. Okoliczny sklep „Chata Polska”, który zasponsorował nam poczęstunek na debatę.

Realizacja działań przebiegła zgodnie z planem. Według regulaminu wszystkie etapy zadania rekrutacyjnego wykonałyśmy poza szkołą, do której uczęszczamy. Jedynym wyjątkiem była debata, którą byłyśmy zmuszone w ostatniej chwili przenieść z Biblioteki z powodów technicznych do jednej z sal w szkole. Minusem w wykonywaniu zadania była mała ilość czasu, przez którą mimo wielu różnych pomysłów wybrałyśmy tylko pięć rozwiązań, które miały na celu rozsławienie samego Dworu jak i jego historii. W przyszłości jako miłośniczki tego miejsca mamy zamiar współpracować z Dworem, organizować różne wycieczki oraz konkursy. 

Kontakt

ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W LUBIENIU KUJAWSKIM
87-840, Lubień Kujawski
ul. Szkolna 15
 
sekretariat
tel. 054 2843 148
fax 054 2843 043
 
adres email: