Lubień Kujawski w PRL

Projekt polegał na organizacji imprezy, w której społeczność miasta będzie mogła przypomnieć sobie minioną epokę. W realizacji wspomogła nas ogrmomna rzesza partnerów, co pozwoliło by w gmachu naszej szkoły odbyła się  impreza historyczna, o której jeszcze długo będzie się pamiętało...https://www.youtube.com/watch?v=NJ841-2ay8g&t=2s

Instytucje takie jak parafia, szkoła, biblioteka, gminna spółdzielnia, ochotnicza straż pożarna, dom dziecka  oraz  centrum kultury wystawiały swoje kroniki, dokumenty, fotografie itp. Dodatkowo Galeria Kujawska z Kowala oraz p. Dariusz Jaskólski przygotowali wystawy dotyczące życia codziennego w PRL. Piękne dekoracje stołówki szkolnej wykonały p. Anna Bielec i Agnieszka Krzyżyńska. Na parkingu przed szkoła stanęły samochody i motocykle z minionej epoki. Dla gości przygotowano również poczęstunek pod hasłem „Smaki PRL” przygotowany przez p. Huberta Jankowskiego.

W programie imprezy znalazły się:

• Prezentacja „Lubień Kujawski w PRL” przygotowana przez grupę projektową, w które zaprezentowano ok. setki zdjęć Lubienia i jego mieszkańców
  • Występy wokalne dziewcząt z grupy projektowej Kai Sosnowskiej, Alicji Sochaczewskiej i Angeliki Żychiewicz oraz gościnne gitarzysty Szymona Żakowieckiego,
  • Występ wybitnego satyryka p. Jana Pietrzaka,
  • Wypowiedź pisarza i regionalisty kujawskiego Antoniego Łukasiewicza na temat jego młodości w Lubieniu,
  • Premiera i wręczenie każdemu przybyłemu folderu „Lubien Kujawski. Historia”, który zawiera fragmenty powstającej monografii miasta autorstwa p. Andrzeja Dominowskiego.

Organizatorzy dziękują osobom zarządzającym instytucjami, które stworzyły wystawy za zaangażowanie i udostępnienie zwiedzającym najcenniejszych pamiątek.  Szczególne podziękowania kierujemy do dyrektor ZPO p. Krystyny Ziemińskiej za nieustające wsparcie całej inicjatywy oraz p. Robertowi Paczkowskiemu, dyrektorowi  biblioteki za nagłośnienie imprezy i wsparcie grupy na etapie jej planowania i przygotowania. Panu Marcinowi Kubisztalowi dyrektorowi Centrum Kultury za użyczenie ekranu umożliwiającego pokaz prezentacji. Pani Alicji Sadowskiej za przygotowanie wokalne młodzieży.  Paniom Agnieszce Bednarek i Ewie Jóźwiak za zaangażowanie i nieustanne wspieranie inicjatywy. Paniom Beacie Myszkowskiej, Katarzynie Jastrzębskiej, Edycie Smolińskiej  i Justynie Paczkowskiej za atmosferę, którą stworzyły przy szkolnej wystawie. Gościom dziękujemy za liczne przybycie i wiele dobrych słów. Na końcu zamieszczamy listę sponsorów, którzy wsparli naszą inicjatywę i dziękujemy za wiarę w naszą grupę i nasz pomysł.

Sponsorzy imprezy:

1. Miejska Komisja Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym
  2. Rada Miejska w Lubieniu Kujawskim
  3. P. Mirosław Gawłowski
  4. Nauczyciele i pracownicy ZPO w Lubieniu Kujawskim
  5. P. Marek Wiliński
  6. Przedsiębiorstwo POLCALC
  7. Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa
  8. Karol Kolenda
  9. P. Bogdan Domżalski
  10. Pracownicy Gminnej Spółdzielni „ Samopomoc Chłopska”
  11. P. Joanna Pawłowska-Tyszko, Pasieka Kujawska APICOM