Ponowne otwarcie szkolnej Izby Pamięci

W dniu 8 czerwca 2018 roku w Naszej Szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość. Nastąpiło ponowne otwarcie szkolnej izby pamięci. W wydarzeniu uczestniczyła cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście. Podczas uroczystości p. Andrzej Dominowski przedstawił prezentacje na temat historii i najciekawszych eksponatów szkolnego muzeum, miała miejsce premiera filmu promującego izbę pamięci oraz rozstrzygnięto szkolny konkurs kolekcjonerski. Dodatkową atrakcją była prezentacja kolekcji p. Dariusza Jaskólskiego dotycząca historii II wojny światowej, w której lokalny kolekcjoner zaprezentował swoje unikatowe zbiory. Następnie zaproszeni goście dokonali przecięcia symbolicznej wstęgi i rozpoczęli zwiedzanie muzeum.

Izba Pamięci działa w naszej szkole od przeniesienia placówki do nowego gmachu w roku 1980. Od początku odgrywała ważną rolę w życiu szkolnej społeczności. Głównym zadaniem Izby Pamięci było gromadzenie i przechowywanie pamiątek związanych z działalnością edukacyjną placówki i historią miasta oraz kulturowego dziedzictwa Kujaw. Charakter kolekcji uległ zmianie pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku, co związane jest z inicjatywą pań Danuty i Jolanty Kamińskiej, które nakłoniły Karola Stasiaka do przekazania na rzecz szkoły eksponatów i pamiątek wojskowych z likwidowanej jednostki wojskowej w Drawsku Pomorskim. Przekazanie odbyło się za zgodą dowódcy jednostki płk. Bogdana Domańskiego. Od dwóch lat w naszej szkole realizowane są projekty gimnazjalne, których głównym celem jest promocja Naszego Muzeum.  W roku 2016 naszą szkołą odwiedzili przedstawiciele fundacji AriAri, którzy przeprowadzili warsztaty muzealne oraz opisali naszą izbę na licznych stronach internetowych i czasopismach muzealniczych. Jeden z naszych eksponatów  gliniany czworak Stanisława Stępowskiego trafił na plakaty ogólnopolskiego projektu muzealnego “Wędrowna tradycja” realizowanego przez fundację. Pod koniec roku szkolnego 2016/2017 zapadła decyzja o przeniesieniu Muzeum do nowej lokalizacji. Ponowne udostępnienie go zwiedzającym wymagało ogromu pracy w kwestii ponownego wyeksponowania skarbów będących w posiadaniu Naszej szkoły. Pracę tę wykonywały Panie Małgorzata Szymańska, Ewa Dobrowolska, Beata Myszkowska, Beata Jandy-Koślińska, Eliza Zaborowska oraz p. Andrzej Dominowski Wspomagani przez grupę projektową “Nasze mini muzeum”. W dniu 9 maja z inicjatywy grupy projektowej “Nasze mini muzeum” odbyło się wyjątkowo owocne spotkanie z p. mgr Kamilem Anduła, historykiem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który pomógł w sporządzeniu fachowego opisu naszych eksponatów.

Chcemy by Izba Pamięci pełniła funkcję lokalnego muzeum, dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzania.